ANASAYFA BİYOGRAFİ KİTAPLAR YAZILAR BİLDİRİLER RÖPORTAJLAR KÜTÜPHANE İLETİŞİM
        Detaylı Arama

Durmuş Hocaoğlu (1948-2010)


Gönderilen mesajları okumak için tıklayınız.

Cenaze Merasiminden Görüntüler

Vefatının ardından hakkında yazılan yazılar


Durmuş HocaoğluVefatının ardından hakkında yazılan yazılar (Yazara göre alfabetik sıra ile)

1. Abdullah Kılıç: Durmuş Hocaoğlu'nu sevenler, mutlaka okuyunuz!
2. Behiç Kılıç: Durmuş Hocaoğlu'na üniversiteli gençlerin şükranları ile
3. Beşir Ayvazoğlu: Büyük kaybımız: Durmuş Hocaoğlu
4. Cemal Uşşak: Bir cesur aydın daha Hakk'a yürüdü
5. Cumhur Bulut: Durmuş Hocaoğlu; Bizi Düşünen Adam!
6. Dursun Berkok: Hocaoğlu; Büyük Yas!
7. Ercan Yılmaz: Durmuş Hocaoğlu Vefat Etmiş
8. Erhan Afyoncu: Türkiye Beynini Kaybetti
9. Hakverdi Murat Merdamert: Bir Model Şahsiyet Olarak Durmuş Hocaoğlu
10. Hüseyin Raşit Yılmaz: Kıymet Bilme Özürlüyüz / Durmuş Hoca'nın Ardından
11. İsmail Görkem: Durmuş Hocaoğlu da Hakk'a Yürüdü!
12. Mehmet Önder Karacaoğlu: Gerçek bir alim portresi: Durmuş Hocaoğlu
13. Mustafa Aslan: Her erteleme, bir keşke!...
14. Mustafa Yiğit: Bir Dava ve Fikir Adamının Arkasından...
15. Tamer Kumkale: Durmuş Hocaoğlu'nu Kaybettik
16. Teyfur Erdoğdu: Âlimin Ölümü Âlemin Ölümü Gibidir ! II-Durmuş Hocaoğlu
17. Vedat Bilgin: Milliyetçi bir aydın: Durmuş Hocaoğlu
Gönderilen Mesajlar


277. Üniversite hayatımda tanıdığım, çok sevdiğim, unutamadığım ve dersini dinlemekten asla sıkılmadığım çok değerli hocam... Siz bu ülkenin en büyük değerlerinden biriydiniz. Dersime bir dönem girmenize rağmen en fazla sizinle ilgili anılarım canlı... Hiç unutamadığım ve hayatımda öncü olarak kabul ettiğim bir hatıram var sizinle ilgili; felsefe dersinde bize demiştiniz ki; "İman, insanın içinde mum alevi gibiyse küçük bir rüzgarda söner. Ancak yangına dönmüşse fırtınalar esse onu söndüremez. Tam tersine, kuvvetlendirir." Siz, bize düşünmeyi, dersi severek dinlemeyi, öğrenmeyi ve sorgulamayı öğrettiniz. Dersinizde sınıf dolar, taşardı. Ara vermesek de yorulmazdık. Tıpkı bir pınar gibiydiniz. Şimdi biz öğretmeniz. Sizin zerreniz kadar olabilsek ve öğrencilerimizin dimağlarında, hatıralarında yer etsek ne mutlu bize... Sizi özledim hocam. Ruhunuz şad, mekanınız Cennet olsun. Sizi seviyoruz...

Yasemin Tepe
08.01.2012 00:37

276. Türk dünyası gerçek bir aydını, gerçek bir münevver insanını kaybetti. Allah rahmet eylesin. Hepimizin başı sağolsun.

Münir Temircan
03.01.2012 21:52

275. "Büyük bir insan, kendini bulmaya çalışır. Küçük insan ise başkalarını aramaya çalışır." der Confucius. Durmuş Hocaoğlu'nun hayatına baktığımda kendi hayatını aramaya koyulmuş bir insan görüyorum, kendini ararken, başkalarını da, kendi hayatlarını aramaya sevkeden bir insan hem de...Ruhun Şâd Olsun.

İbrahim Halil Elkoca, Marmara Üniversitesi
15.12.2011 00:29

274. Bugünlerde yine aklıma, yüreğime düştünüz Hocam. Sizi tanımak ne büyük şerefti. Keşke hiç gitmeseydiniz de ben düşlediklerimi sizinle gerçekleştirseydim. Tekrar mekanınız cennet olsun, yüreğime hep düşmeniz ve sizi unutmamak dileğiyle... (Amin)

Burcu Gültekin
14.11.2011 19:45

273. Alimler peygamberlerin varisleridirler (Hadis-i Şerif). Alimin Abide üstünlüğü, benim sizden en basitinize olan üstünlüğüm gibidir (Hadis-i Şerif). Tek bir fakih, şeytana bin abidden daha yamandır (Hadis-i Şerif). Bir adam ulemaya istikbal (hürmet) ederse, Beni istikbal etmiş olur. Bir kimse ulemayı ziyaret ederse, Beni ziyaret etmiş olur. Bir kimse ulema meclisinde bulunursa, Benim meclisimde de bulunmuş olur. Benim meclisimde bulunan ise, sanki Rabbinin meclisinde bulunmuş olur (Hadis-i Şerif). Ulema yeryüzünün kandilleri, Peygamberlerin halifeleri, Benim ve diğer Peygamberlerin vârisleridir (Hadis-i Şerif). Ulema, Allah'ın kulları üzerinde Peygamberlerin eminleridir. Siz onlardan çekinin ve onlara taarruz etmeyin (Hadis-i Şerif). Ulema, Allah'ın halkı üzerinde eminleridir (Hadis-i Şerif). Ulema ile hem meclis ol, semada tanılasın. Müslümanların büyüklerine hürmet et, Cennette Bana komşu olasın (Hadis-i Şerif). Ulema ile hem meclis olun. Ve diz dize sıkışın. Zira Allah, ölü kalbleri hikmet nuru ile diriltir. Semanın yağmuru ile ölü toprağı diriltmesi gibi (Hadis-i Şerif). Ulema ile oturmak ibadettir (Hadis-i Şerif). Alimin ölümü alemin ölümüdür (Hadis-i Şerif).

Merhum ve muhterem Durmuş Hocaoğlu hocamız, inşallah bu hadislerin tamamına mazhar olmuş pek büyük ve kıymettar bir alimdi. O, “sultan’ül ulema”ydı. O bu asrın derin beyniydi. Maneviyat, mukaddesat, millet, ilim ve hikmet aşığı “rüesa-i muharririn”di. Kendini ilme ve nevişahsınamünhasır katı ilim düsturlarına o kadar adamıştı ki, bir ev, bir araba bile alamayacak ve hatta sağlığına vakit ayıramayacak derecede dünyaya ehemmiyet vermemişti.

Rabbim zat-ı alilerine gani gani rahmet eylesin, merhametiyle muamele etsin inşallah. İlme, talebelerine ve milletline hizmetleri şefaatçisi olsun.

Erol Kaya
11.06.2011 10:31

272. Allah gani gani rahmet eylesin muhterem hocama...

Erol Kaya
11.06.2011 10:31

271. Türk milliyetçiliğinin son devirdeki önemli ideologlarından birini kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Bize düşen hocanın öğütlerini aklımızdan çıkarmamak ve inşallah ruhunu şad ettirecek şekilde Türk milliyetçiğini daha yukarı seviyelere çıkarmak olmalıdır.Allah hocamızın mekanını cennet eylesin, ruhu şad olsun.

Hasip Turan Şimşek
15.04.2011 15:10

270. Değerli bir bilim adamımızı, aydınımızı kaybettik. Türkiye'de öteden beri kasıtlı olarak milliyetiçi muhafazakar çizgide olan değerlerimiz yeterince kamuoyunda tanıtılmamıştır. Turhan Mümtaz'lar, Cemil Meriç'ler, Erol Güngör'ler gibi Türk Düşünece Dünyasında iz bırakanlardan biriydi mekani cennet olsun.

Prof.Dr. Adnan Baki
04.04.2011 11:06

269. Mekanın cennet olsun hocam, yerin hiç doldurulamayacak.

Tuncay Pehlivan
12.03.2011 20:49

268. Memleketin yetiştidiği nadir düşünen ve düşündüğünü ifade etmekten çekinmeyen değerli bir insanı kaybettik. Hep tanışmayı istemiştim. Kalemini ve fikrini satmayan bu aydın kalemlerin daha fazla olması dileğimdir. İnşallah açtığı yoldan gençler devam edecektir.

Ahmet Uludağ
10.03.2011 22:26

267. Merhuma Allah'dan rahmet yakınlarına başsağlılğı dilerim. Türk milletinin de başı sağolsun. Yeri doldurulamaz bir kayıp. Mekanı cennet olsun.

Ahmet Cemal Bal
22.02.2011 22:11

266. Sevgili Durmuş Hocaoğlu'nu son birkaç yılda gıyabında tanıma şansım oldu. Yazılarında can alıcı belirlemeler vardı. "Anadolu kavimler mezarlığı" diyordu. "Bizden güçlüler bu topraklarda yok oldular, biz de bir düşersek kalkamayız." diyordu. "Kürelik ekonomi, milletlerin elinden toprağını alma oyunudur."diyordu. Bu mübarek vatanın ve Türk Milleti'nin tehlikeler içinde olduğunu düşünüyor, yazıyor,çok üzülüyor ve sürekli zayıflıyordu... Kendisine bir mesaj yazdım, tanışmak istediğimi bildirdim. Bana anında telefon numarasını yolladı. Ben sıradan biriyim, bu ne yücegönüllülük!..Aradım hocamı, cevap alamadım. Kendisi az zaman sonra beni aradı, "Namaz kılıyordum." dedi. Son yazısında Hakk'a ermeye de az kaldı diye yazmıştı. Doğru insanlar, bu mübarek vatanı ve Türk Milleti'ni sevenler ermiş insanlardır. Bir arkadaşın gazetesine göz atıyordum: "Durmuş Hocaoğlu toprağa verildi." haberini okudum, dünyam karardı. Bir düşünce insanımızı kaybettik. Hala da üzgünüm.Ailesinin başı sağolsun. Türk Milleti'nin başı sağolsun. Evlatlarıyla tanışmak isterim, onlar kardeşimdir...Bu site hep açık kalmalı.Özellikle röportajlar ve yazılıp da yayımlanmamış yazıları kitap olarak yayımlanmalıdır.Hocamıza Allah rahmet eylesin, yeri cennet olsun. Unutmayacağız. Aman düşmeyelim; aman, Allah korusun!.. Birbirimizi çok sevelim, çok çalışalım, çok okuyalım... Selam, sevgi ve hürmetlerimle...

Cemal Hüseyin Çağlar
06.02.2011 14:49

265. Aziz Hocam,

Sizi çok özlüyoruz. Bize dargın-kırgın gittiğinizi; Bu milletin yeniden cihanşumûl olabilmesi için kendinizi Tosya çırası gibi yaktığınız hâlde, milletten ve kendisini "milliyetçi" olarak takdim eden "entel" zevattan gerekli ve yeterli müspet tepkiyi alamadığınız için kahrolduğunuzu, biliyoruz. Türk Milletinin, yeniden "Hakk'ı tutup yerden kaldıracak, zalimi yere çalacak" bir güç ve kudrete ulaşabilmesi için Size ve Sizin gibi "hakiki" münevverlere en ziyade muhtaç olduğumuz bir dönemde aramızdan ayrılıp gitmenizde, belki de bu "gönül yorgunluğu"nun çokça payı var. Fakat, emin olun, Sizin ışığınız yolumuzu aydınlatıyor. Hâlihazırda "bulanmış" olan şuurlarımız, Sizin yolgöstericiliğiniz sayesinde muhakkak berraklaşacak ve Aziz Milletimiz özlediğiniz mevkie omuzlarımızda yükselecektir. Sizin yaktığınız çerağ ile gönülleri tutuşan muzaffer nesiller Ötüken'de hançeresini yırtarcasına zafer şarkıları söylerken, Bizi -ötelerden- mutlu ve mütebessim bir edayla seyredeceğinize ve milletinin dertleri ile muazzep olan ruhunuzun işte ancak o zaman feraha kavuşacağına, inanıyor; Bizi bağışlamanızı talep ediyoruz. Ruhunuz şâd, mekânınız cennet olsun, Aziz Hocam.

Mustafa Tezel
01.02.2011 10:15

264. Türk düşünce hayatının en önemli temsilcilerinden biri olan sevgili hocama Allah'tan rahmet diliyorum..., Makalelerindeki derinlik, söylemlerindeki ince anlatımlar derslerde bizi düşünmeye iter, tarihimizi, kültürümüzü, milli şuurumuzu ve manevi dünyamızı onun fikirleriyle daha teferruatlı anlayabilirdik. Derslerine yetişebilmek, önlerden yer kapabilmek için sabahın erken saatlerinde yollara düşer, fakülteye koşardık. Saatlerce süren sunumlarını hiç sıkılmadan pür dikkat takip eder not almaya çalışırdık... Türkçülük adına, milli vicdan, milli kimlik adına TURAN adına sizden çok şeyler öğrendim... Ruhun şad mekanın cennet olsun sevgili hocam...

Alptürk Turan
29.01.2011 22:39

263. Bu hafta acaba neler öğreneceğim düşüncesi ile gittiğim tek ders Durmuş Hocamın dersi idi. üç dört saat geçerdi akşam olurdu ama şu ders ne zaman bitecek düşüncesi aklımın ucundan geçmezdi. gerçek bir alimdi,ciddi bir vatanperverdi,çok cesurdu,halden anlardı,bana ters gelen düşüncesi olduğunda bir bildiği vardır der saygı duyardım... tek tesellim talebesi olmam. kimse yerini dolduramasa da vatanperver gençlerin hocamın yolundan gitmesi en büyük arzum. ALLAH rahmet eylesin hocam mekanın cennet olur inşaallah... ailesinin ve tüm sevdiklerinin başı sağolsun.....

İsrafil Alıç
23.01.2011 21:00

262. Vefatını dün öğrendiğimde adeta yıkıldım. Kendisiyle 1995 yılında yemek yemiş, felsefi konularda tartışmıştık. Türkiye Günlüğü dergisindeki yazılarını defalarca okumuştum. Kılıçbay'ın bile polemiklerde pes edişi hayranlığımızı artırmıştı. Hakikat arayıcısı olarak mükemmel bir örnekti. Bilginin iktidar mücadelesinde etkin bir araç olarak kullanıldığı bir coğrafyada hakikati aramak gibi bir zaafı vardı! Kimsenin işine yaramazdı o yüzden! Dolayısıyla görmezlikten gelinmeye mahkum edildi. Ancak cevahir kadrini bilenler açısından müthiş bir ufuk açıcı olarak kalplerimizde yer etti. O'nun değerini bizler bilemesek de gelecek nesiller okuyacak, tartışacak ve yeni sentezlere varacaklar. Mekanı cennet, ruhu şad olsun!

Haluk Tözüm
14.01.2011 21:02

261. "İnna lillahi ve inna ileyhi raciun", "alimin ölümü alemin ölümü gibidir. " Vefatını çok geç öğrendiğim hocama cenabı haktan rahmet niyaz ederim. Bu dünyada tanışmasak da inşallah Allah'ın huzurunda tanışacağız. Makaleleriyle tanıdım ve bana lisans ve yüksek lisans eğitiminde aldığım bilgilerin kat kat mislini sadece bir kaç makalesiyle vererek ufkumu genişletmiştir. Ailesine sabr-ı cemil, bütün insanlığa başsağlığı dilerim.

Mehmet Naim Okur
11.01.2011 21:53

260. Yakınlarım dışında vefat haberini aldığımda büyük üzüntü yaşadığım nadir insanlardandı. Yazılarındaki derinlik ve birikim onun çağımızın Türkçe yazan filozof ve düşünürü olduğunu fazlasıyla haketiğini göstermekteydi. Milliyetçiler seni unutmayacaktır. Ruhu şad mekanı cennet olsun.

Hakan Coşar
11.01.2011 16:00

259. Güzide ırkımızın güzide bir evladınının dünyası değiştiğinde aklıma Niyazi Gençosmanoğlu'nun Aşık Veysel için söylediği, "Beşbin yıllık kopuzdan bir tel koptudediler" mısraları gelir. Mekanın uçmağ olsun.

Yunus Ekşi
11.01.2011 10:32

258. Hocam erken değil mi! Türkiye sorunlarını siz olmadan nasıl çözecek?

Kürşat Haliloğlu
08.01.2011 23:25

257. Durmuş Hocam... Rabbim mekanını cennet eylesin... Rabbim, bizleri de sana layık talebeler, senin gibi aşk ve iştiyakla milletinin, alem-i İslam'ın dertleriyle dertli olmamızı, ilim insanı olmayı bizlere lutfeylesin. Hocam, bizleri ötelerden affet, hakkınızı hiç bir zaman ödeyemedik, bizlere ötelerden hakkını helal et Hocam... Allah rahmet eylesin... Ailesi, tüm sevenleri, milletimize ve alem-i İslama başsağlığı dilerim...

Cabir Caymaz
02.01.2011 03:32

256. "Alimin ölümü, Alemin Ölümüdür". Türk Yurdu dergisinde merhum Durmuş Hocaoğlu için ne güzel yazılmış. Üstüne söz edilemez diye düşünüyorum. Cenab-ı Allah (c.c.) sevdiği yanına almış. Uçmağa varmış. Kalan büyüklerimize uzun ömür dileklerimle.

Osman Erganiş
01.01.2011 23:48

255. Allah rahmet eylesin. 10 yıl önceki yazılarını bile okuyun, ne kadar derin görüşlü bir insanla karşı karşıya olduğunuzu anlarsınız, çok üzgünüm.

Ali Cengiz
01.01.2011 13:22

254. Hocamızın ruhu şad, mekanı cennet olsun. Kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Milletimizin de başı sağolsun.

Özden Tezel
20.12.2010 20:06

253. Çok değerli hocamın vefatını bugün siteye girince derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayım. Durmuş Hocam Cumhuriyet tarihinde yetişmiş en büyük düşünürlerden biriydi. Mekanınız Cennet olsun değerli hocam.Aramızdan ani ayrılışınız Türk düşünce dünyasında yeri doldurulamayacak bir boşluk bıraksa da sizin yakıtğınız meşaleyi bizler söndürmeyeceğiz.

Mümtaz Karadağ
20.12.2010 09:35

252. Düşünmenin yasak olduğu bir diyarda düşünmek isteyenlerin felsefenin girdaplarında kendisine uzatılan kement olan Merhum Hocaoğlu hocama Allah c.c'den Rahmet ve Mağfiret niyaz diliyorum. Mekanın Cennet olsun. BEYİN ADAM.

Hüseyin Şen
19.12.2010 00:34

251. Sevgili hocam, Türk Dünyasının değerli bilim insanı, ışığı, bilge insan Durmuş Hocaoğlu'nun vefat haberini içimde derin bir üzüntü ile duymuş bulunmaktayım. Belki çok erkendi ama takdiri ilahi demek inancımızın bir gereği. Daha çok şeyler öğrenecektik öğrenecek olanlar vardı. Fikirleri ve düşünceliri her zaman Türk dünyasına, Türk insanına ışık olacaktır. Adını iz bırakanlar listesine yazdırmış olmanın huzuru ile Hakk'a yürümüştür. Mekanı cennet olsun... Hiç bir zaman unutulmayacak, yeri dolmayacak... ruhu şad olsun.

Niyazi Koç
16.12.2010 21:30

250. Çok büyük bir kayıp. Alimin öiümü alemin ölümü gibidir. Hakkında doktora tezleri yapılacak olan bir alimin taze düşüncelerini artık okuyamayacağız. Hocaoğlu vefat edeceğine bölücü, hırsız ve canilerden birinin canı çıksaydı ya. Bu ölümün adaletsizliği oldu. Ailesinin ve bütün Türk Milleti'nin başı sağolsun.

Ömer Faruk Atay
14.12.2010 16:21

249. Son dönemde Allah Türk milletine bir dahi verdi, kıymetini bilemedik geri aldı... Vefatından beri ilk defa bu siteye girebiliyorum. O kadar üzüldüm. Allah gani gani rahmet eylesin.

Mete Aksoy
14.12.2010 06:11

248. Allahımız rahmet eylesin, cenneti ve cemaliyle müşerref kılsın, amin. Gerçek bir düşünür, adam gibi adam, bilim adamı sıfatını üzerinde hakkıyla tasıyan bir insan idi. Söz sakıt, kalem camid, ne desek onu ifadeden aciz.... Nicelerinin yetişmesi dilek ve temennisiyle....

Burhan Baltacı, Çukurova Ü. İlahiyat Fak. Adana
13.12.2010 17:01

247. Kendisini yazılarından ve konuşmalarından tanıdığım değerli hocama Cenab-ı Allah'tan rahmet, yakınlarına ve tüm milletimize baş sağlığı dilerim.

Hayati Çancı
13.12.2010 10:21

246. Büyük insan, Allah sana rahmet etsin. Biz niye ağlayalım, fizik ağlasın, felsefe ağlasın, Türklük ağlasın.

Hasret Uygun, Rusya
11.12.2010 23:48

245. Çok değerli ve sevgili hocamı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum. Bizim üzerimizdeki emekleri inkar edilemez. Allah'tan kendisine rahmet, kederli ailesine sabır diliyorum. Türk Milleti'nin başı sağolsun.

Fatih Şahinci
09.12.2010 09:19

244. Allah gani gani rahmet etsin hocam. Öldüğün gece yaptığın konuşma da söylediklerin, benim için vasiyetten öte bir şeydir. İnşallah senin düşündüklerine layık birisi olurum. Allah seni sevdiği kullarıyla haşreylesin.

Ali Bulgurcu
07.12.2010 14:17

243. Güle güle hocam, Allah (C.C.)'ın rahmeti üzerinde.

Olsun, seni unutmayacağız, yazılarınla Türk Dünyasının gençlerine seslendin, uyandırmaya çalıştın, heyhat! Türk Dünyasının çocukları bölünmüş, birbirimizin ayağına çelme atıyoruz, inşallah bir gün bu büyük millet tam uyanır ve yeniden dünya düzenini kendine göre kurar...

Bayram Balkaş
03.12.2010 16:03

242. Türk irfanının bağrından kopup gelen ve Türk irfanına eşsiz örnekler sunan, kusursuzluğa yakın bir idrakle gönülleri fetheden ender münevverlerimizden Durmuş Hocaoğlu'nun kaybı benim gibi bir acizi derinden üzmüştür. Cennetmekân beyefendi, son günlerinde yazılarının, tarif edilemez bir duyguyla bağlandığı ama bir o kadar da sitem ettiği milletine ulaşmadığı endişesini taşıyordu. Endişelerini paylaşanlardan biri de ben acizdim. Ama genç gönüllerin beyefendiyi nasıl sahiplendiğini görünce endişem yerini umuda, gerçekten her şeyiyle, bütün haşmetiyle mazisine yeniden sarılmış bir Türkiye'nin var olacağı umuduna bırakmıştır.

Hasan Özsavaş
30.11.2010 20:20

241. Fikirleri, eşsiz müktesebatı, dik duruşu ve hiçbir rüzgârdan etkilenmeyen sağlam karakteri ile şimdiki ve gelecek nesillere her zaman örnek teşkil edecek gerçek bir münevverini kaybetti ülkem... Nur içinde yat, hoşçakal babacığım...

Kürşad Hocaoğlu
30.11.2010 00:02

240. Fikirlerini ve kitaplarını yakından takip etme şansım olmasına rağmen, dünya gözüyle tanışmak ve elini öpmek şerefini bulamadığım büyük bir insanın kaybından dolayı çok üzgünüm. Açıksözlülüğü ve gerçek aydının olması gerektiği gibi hiç bir menfaat yada makam beklentisi olmadan inandığımız davanın savunucusu olduğu gibi yapıcı tenkitleri ile de adam gibi adam olmanın ne olduğunu her zaman göstermişti.Nur içinde yatsın. Allah(c.c.) Durmuş Bey gibi insanların bu dava içindeki sayılarını arttırsın temennisi içinde olmama rağmen, Onun gibisi çok ama çok zor çıkar bir daha. Tüm sevenlerine ve özelliklede Ailesine sabır diliyorum.

Mahmut Sever
29.11.2010 19:36

239. Karşı konulamaz ve yenilemez idealistliği gereği sert bir rüzgarı vardı, bu sertlik doğrulukdan gelirdi, bu doğruluk her türlü insani eğriliği bünyede daha kök salamadan, biz farketmeden daha çocukken yok edip bizi yetiştirecek görünmez bir güçdü. Bu görünmez güç kolay inşa edilemeyecek bir şeydi. Zalim dünyanın kahredici fırtınasına rağmen kurulması en zor kaleydi, bu kale kalplerde gizliydi. İnsan denen muammanın, bir tuhaf oyunda kendini arayan yolu şaşırmış ademin rehberi olacak ne varsa onu yeniden bir araya getirip inşa ettiği ve bunu bize kendi çocuklarına aktardığı için babama minnettarım. Tüm demir gibi sağlam görünen yalanlarına ve zulmüne rağmen dünyayla başedecek ve ona hamur gibi yeniden şekil verecek kuvveti o görünmez güçde hissediyorum. O uzakta kavuşmak üzere hoşçakal baba.

Alparslan Hocaoğlu
23.11.2010 22:36

238. Türkün çağımızdaki uyanık şuuru, dipdiri önderi, müthiş muhakemesi Hocaoğlu Durmuş'a, yüce Tanrıdan rahmet diliyorum, yok yüce Mevla'dan milletime rahmet diliyorum. Rahmet et ya rabbi aziz Türk milletine. Yolumuzun ışığına selam olsun.

Sami Bülbül
23.11.2010 21:49

237. Durmuş beyin vefatını bugün internette gezinirken tesadüfen öğrendim ve müthiş üzüldüm. Kendisiyle yüzyüze ve doğrudan bir tanışmışlığım yok. Ancak bir-iki kez aynı etkinlikte farklı oturumlarda konuşmacı olmuşluğum var ve neler yazdığını, neler konuştuğunu biraz biliyorum. Bildiklerim, yüreğinin Türk insanı ve Türk vatanı için çarptığı; bütün çabasının bu yönde olduğu; namuslu, dürüst ve samimi bir Türk aydını olduğudur. Bunlara şahitlik de ederim. Zamansız ve ciddi bir kayıp, diyecek bir şey bulamıyorum. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet ve ruhu şad olsun. Ailesine, sevenlerine ve dostlarına ve Türk milliyetçilerine başsağlığı diliyorum.

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk
21.11.2010 13:55

236. Allah rahmet eylesin.... KOCAV'da seni dinlemek senle aynı havayı solumak güzeldi... ailesine sabırlar diliyorum.

Emrullah Gültekin
21.11.2010 00:07

235. Yattığın yer cennet mekan olsun Hocam. Yazılarındaki derin düşünceyi algılayabilmek için çok uğraştım, yazdığın yazılar ile üzerimde büyük emeklerin var. Allah, verdiğin emekler için bin kere razı olsun. Eserlerinle ilelebet yaşaman dileğiyle.....

Ethem Atilla Albayrak
18.11.2010 15:41

234. Kıymetli hocamız; vefatından önce önemli projeler üzerinde çalışıyordu. İstanbul Felsefe Okulu'nun ve Medeniyet Araştırmaları Merkezi'nin kurulması için planlar hazırlıyordu. Ayrıca bir grup arkadaşımızla birlikte "Manifesto - Adil ve sürdürülebilir bir dünya için..." başlıklı bir çalışma içindeydi. Kendisiyle "21. yüzyılda müslüman olmak" adlı bir belgesel üzerinde de yoğun emek harcıyorduk. Müstesna bir alimdi. İlgilendiği alanlar hem oldukça geniş hem de derinlikliydi. Kendisinin aramızdan ani ayrılığı bizlerin omuzlarındaki yükü arttırdı. Hocamız; "yenilmiş bir medeniyetin evlatları olarak medeniyetimizi yeniden ihya etmek için var gücümüzle çalışmalıyız" derdi... Ruhun şad olsun. Hocam

Ömer Turhan
15.11.2010 11:24

233. Kendi bilincine ilişkin koordinatlardan mahrum 21.yüzyıl Türk kimliği mensuplarına tavsiye niteliğindeki hatırlatmalarını gerçel düşünme ikliminin argümanları ile sunan ve fikirsizlik ile beslenip slogan ötesi olmayan milli benlik algısını felsefi tonlamalarla donatan, Cumhuriyet tarihinin tek tip aydın formatından uzak Osmanlı münevverlerinin vasıflarına atıf yapan Alim kişiliği ile mücehhez kılındırılmış/kılınmış Durmuş Hocaoğlu hocamıza Rabbim rahmet eylesin.

Ercüment Topuz
15.11.2010 10:50

232 Rahmetli gibi elektrik mühendisliği okuyan oğlum Turgut'a acı haberi verince bana: -Baba ne olur beni sevme demişti. Neden oğlum diye sorunca, -Baba bütün sevdiklerin ölüyor. Nasıl yani dedim. Muhsin Yazıcıoğlu'nu seviyordun, öldü. Ömer Lütfi Mete'yi seviyordun, öldü. Durmuş Hocaoğlu'nu seviyordun, öldü. Rahmetli ile ilk tanışmamız telefon aracılığıyla oldu. Internetten Yeniçağ gazetesindeki yazılarını (muhteviyatını, doluluğunu, ufuk açıcılığını anlatmama gerek yok) gazetenin diğer yazarlarıyla okunma haliyle tıklanma sayısını görünce küplere biniyordum. Bir şekilde rahmetlinin ev telefonunu bulup kendimi tanıttıktan sonra bu durumu anlatıp kahrolduğumu belirttim. Sanki 40 yıllık dostuymuşum gibi yaklaşık bir saat bunun sebeplerini anlattı. Sevgili Hocamla konferans için Samsun'a geldiğinde yüz yüze konuşma, dinleme ve kendini daha iyi tanıma fırsatını buldum. Hasıl-ı kelam benim her insanda aradığım şu dört şey onda mündemiçti. O iyi bir insan; iyi bir müslüman; iyi bir Türk; mesleğinde en iyiydi. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

Selçuk Tapkı
15.11.2010 00:01

231. "Şarkın semasından kayan bir yıldızdı o" demiştiniz Cemil Meriç için ve hatta sınavda sormuştunuz...

Ve şimdi... Haddim olmayarak size yakıştırıyorum ben bu cümleyi irtihalinizden beri...

2002 senesinde sizi ilk tanıdığımızdan bugüne gözümüzün önünde eriyişinize bizzat tanıklık ettik, üzülerek... Bir pazar sabahı aldığım telefonla da Hakk'a yürüyüşünüzü öğrendim.

Kıymetinizi bilemedik hocam, kitaplar açık olduğu halde geçemediğimiz vizeler, finaller dert oldu bize oysa siz başkaydınız. İlk senemizde anlayamasak da sonraları idrak etmiştik. Hakkınızı inşallah helal etmişsinizdir. Tanıdığım en münevver, en dik, en doğru, en entelektüel ilim adamıydınız. Gerçekten "hocaydınız."

Rabbim cennetini vatanınız, Peygamberimizi komşunuz etsin.

Allah nuruyla aydınlatsın sizi...

El-Fatiha.Elif Akyasan
14.11.2010 16:41

230. "Organik aydın" tabirini duyduğumda tam isabet demiştim. Türk Milliyetçisi nasıl olamalıymışı gösterdi bizlere ve Türk Milliyetçiliğinin düşmanlarına. Türk Milliyetçileri onu asla unutmayacaklar ve fikirlerinden ilham alacaklardır. Mekanı cennet olsun. Ailesine ve milletimize sabır ve baş sağlığı diliyorum.

Süleyman Özduran
14.11.2010 12:32

229. "2023 Senesinde Türkiye Mevcut Olmayabilir" isimli mülakatını çoğaltarak bir kaç kişiye zorla okutmaya çalıştığımı ama okutamadığımı hatırlıyorum. Yaşayanlar içinde yazılarından etkilendiğim tek milliyetçi idi. Allah rahmet eylesin.

Mustafa Ciritci
13.11.2010 21:05

228. Bizim kaybettiklerimiz onunkinden daha fazla...O sadece hayatını kaybetti biz ise yeri asla doldurulamayacak bir aydını.

Seher Ender
12.11.2010 23:10

227. Fizik ilminde dahi düşünce sistemimize kendi milli kimliğimizi katan ve nice güzel bilgi ve görüşleri bizlere aktaran bır yıldız adam. Mekanı cennet olsun. Bızlere ve yakınlarına da bıraktığı hikmetli düşüncelerinden istifade etmek nasip olsun.

Dr. H. İbrahim Kahraman
12.11.2010 18:20

226. "Alimin ölümü, alemin ölümü gibidir." Alemi, Türklüğü ve İslamı yetim, zihnimizi öksüz bırakmıştır... Felsefe ve tarihi besleyen "Tefekkür Kalemiz" Durmuş Hocaoğlu, alemi öldürerek; çok özlediği Rahmet'e kavuşmuştur. Hocamıza yüce Allah'tan rahmmet diliyorum mekanı cennet olsun.

Ali Osman Ayan
10.11.2010 23:46

225. O bir iman abidesi, gerçek bir münevver, nesiller boyu özlem duyulacak bir fikir adamıydı. Allah alilesine çocuklarına sabır versin, gani gani rahmet eylesin. Rahmetli hoca sağ iken sık sık tek bir şeye üzülüyordum. "Gün gelecek Durmuş hoca ölecek ve Türk Milleti böyle bir değere sahip olduğunun da, öldüğünün de farkında olmayacak! Yeri cennet olsun

Mehmet Nesip Yiğitler
10.11.2010 15:54

224. Değerli büyüğümüz, önderimiz, alim insan Durmuş Hocaoğlu'nun geçirdiği bir kalp krizi sonucu aramızdan ayrılmasının üzüntüsü içerisindeyim. Türk milliyetçiliği ve insanlık çok önemli bir cevherini daha kaybetti. Dualarım sizin için ey yüce insan. Kabrin Cennet akıbetin Cemalullah olsun. Hocamızın değerli ailesine başsağlığı diler Rabbimizden sabırlar dilerim.

İskender Er
10.11.2010 12:14

223. Saygıdeğer Hocam, bir alimin ölümü bir alemin ölümüne denktir ya, Allah biz geri de kalanlara yardım etsin. Ben, kalemi güçlü, korkusuz ve okuma azmini hiç yitirmeyen sizden çok etkilendim ve dolayısıyla da çok razıyıdım. Güzel Rabbim de sizden razı olsun. Amel defterinizin hiç kapanmayacağına emin olunuz ve bizim hakkımız size helaldir. İnşaallah siz de edersiniz.

Yaşar Kop
08.11.2010 14:47

222.

Onu uğurlamak üzere cami avlusunda dostlarla üzüntülerimizi paylaşıyoruz. Hocalarımızdan biri gözleri dolu olarak, sıcak ve acı bir anısını aktardı:

-"Geçenlerde Hocamı ziyarete gittim. Onu her zamankinden daha düşünceli buldum. Bu hali anlamak istediğimi derhal hisseti ve bana; "kardeşim bin bir emek ve çileyle yazmaya çalışıyorum. Okunmuyor, hemen hemen hiçbir tepki alamıyorum. Bu beni çok düşündürüyor. Beni çok üzüyor. Tasdik beklemiyorum, tenkit de makbulüm ama bu cevapsızlık dayanılır gibi değil..."

Bunu Hocamızın son dersi ve önemli mesaj olarak kabul ediyorum.

Durmuş Hocaoğlu, konuşurken; gönlümüzü titreten, beynimize ışık huzmeleri gönderen çıkışlar yapardı.

Kendine mahsus üslubu, bakışlarındaki derinlik, halinde sezilebilen vakit geçiyor tedirginliği, bilge kişiliğini farklı kılardı.

Vefat haberi, çoğumuzda; "acaba bir yanlışlık mı var" ümidiyle karşılandı.

Yanlışlık yoktu, vakit tamamdı...

Hocamız, yazdığı gibi, konuştuğu gibi, kürsüde durduğu gibi veda ediyordu...

Hayatını, inançlarına, milletine, ilme irfana ve özellikle de talebelerine vakfetmiş hocamız, milletimizin dertlerinin devasını bulmak üzere olan bir ruh haliyle gecelerini gündüzlere katıyordu.

Son zamanlarda uyku saatleri iki saate kadar inmişti. Çalışma temposu dostlarını ve talebelerini endişelendirmekte idi. Kendisine bu hususta yapılmaya çalışılan ikazları duymazlıktan geliyordu.

Sessiz gecelerinin iki düşmanı vardı sigara ve çay... Lakin bunları uykusunu kovmak, zihnini açık tutmak için bağrına basmıştı. Bırakmaya da asla niyeti olmadığı bilinirdi.

Hocamızın çok sayıda makale ve tebliğinin yanı sıra yayınlanmış sıra dışı üç tane kitabını biliyorum; "Düşük Şiddetli Devrim", "Devletçilik Bumerangı", "Laisizm'den Milli Sekülerizm'e", "Laiklik Sorununun Felsefi Çözümlemesi."

Bu eserler derin tefekkür mahsulü ve bu gün de yol gösterici eserlerdir.

1995 yılında yayınlanmış olan "Milli Sekülerizim..." konulu eseri, ülkeyi "laikçilik" ve ondan mamul sentetik meseleler kaosuna sürükleyenler ve onların karşısındakiler okuyacak olsalar inanıyorum ki, ortak akılda birleşebilecekler ve kavga sona erecektir.

Yine hocamızın 2002 yılında yayınlanmış "Devletçilik Bumerangı" adlı eseri ülkeyi yönetme hakkını kendinde bulanlarca okunabilseydi bu gün şahidi olduğumuz hukuksuzlukların ve kurtuluş reçetesi tekelciliği yapanların bu hataları bu kadar yıkıcı olmaya bilirdi.

"Bakınız hocamız bundan sekiz yıl önce ne söylemiş:

"Bumerang Etkisi: Bumerang adındaki garip ama etkili ilkel âletten farklı olarak, geriye tepen sosyal olayları ve olguları ifâde etmektedir. Bu geri tepip atanın başına patlayan bumeranglardan birisi, "Siyâsî İslâm(cılık) Bumerangı"dır, diğeri de "Devlet(çilik) Bumerangı". Bunlardan birincisi, gûyâ İslâm'a ve Müslümanlara daha yararlı olmak isterken tam aksine İslâm'a ve Müslümanlara; ikincisi de gûyâ Devlet'e daha yararlı olmak isterken Devlet'e ve Millet'e zarar veren tesirler hâsıl etmişlerdir ve etmektedirler. Siyasete normal dışı yollardan müdahale edilerek Türk milletinin üstüne gidilmesi ve üstelik bunda da ölçünün ve dozun kaçırılması, bu noktada tipik bir "Bumerang Etkisi" hasıl etmiş ve toplumdaki bu uyanışı, politik olgunlaşmayı, siyasî ergenlik bilincini daha da hızlandırmaya başlamıştır. Ey Devlet'i savunmada ölçüyü kaçıranlar! Devlet'in başına isâbet ettirdiğiniz bumeranglara dikkat! Bugünün yârını da var ve yârın hiçbir şey yoksa dahi, Tarih denen mahkeme var!"

Hocamıza Allah'tan sonsuz rahmet, aile efradına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.


Abdullah Kılıç
08.11.2010 13:42

221. Durmuş Hocam,

İnsanların uzmanlaşma adına düşünce duvarları arasına sıkıştığı bir zamanda, sizin gibi çok yonlu bir bilim ve ilim insanını tanımak benim için büyük bir şanstı... Sizin fikirlerinizi bu ve bu gibi ağ alanlarında takip etmek, sindirmek ve harekete geçirilmesini devam edilmesi dileğiyle... Yüce Allah'tan rahmet dilerim... Mekanınız cennet olsun...

Sevgi ve saygilarimla

Faruk Arslan
08.11.2010 04:13

220. Öncelikle Durmuş Hocama Allah rahmet eylesin. Mekânını cennet etsin. Başta ailesi ve bütün sevenlerine başsağlığı dilerim. Kendisiyle yüz yüze tanışmak kısmet olmadı. İlk kez Aksiyon dergisindeki yazılarından tanıdım. "Devletçilik Bumerangı" kitabını okudum. Yeniçağ gazetesindeki yazılarını düzenli olarak takip etmeye çalıştım. Bunun yanında bazı uzun makalelerini zevk alarak okudum. Sitesinden epey makale, yazı mülakat okumaya özen gösterdim. Derya olduğunu erken fark ettik ama kendisinden kendi adıma çok istifade edemediğimize yanarım. Burada benden önce yayımlanan 216 mesajın tamamını okudum. Taziye mesajları yazanların önemli bir kısmı kendisiyle belki de yüz yüze görüşememiş. Ama görünen odur ki; hocam bilgisi, yazdıkları ve fikriyle önemli tesirler bırakmıştır. Cemil Meriç'in sözü öğrencisi Durmuş Hocam için de geçerlidir: "Bütün dahiler, kucağında yaşadıkları toplumların üvey çocuklarıdır." Bundan dolayı bu ülke, fikir akrabaları kendisini anlayamadı.

Bundan sonra yapılacaklar için daha somut birkaç şeyi ifade etmeden geçemeyeceğim. Öncelikle bu sitenin kapanmaması gerektiğine inanıyorum. Bunun yanında hocamın kitaplaşamamış birçok çalışmasının kitap haline getirilmesi gerekir. Bunun için hocamın rahle-i tedrisatından geçmiş sevenlerinden gerekirse birkaç ekip oluşturulup yazdıkları gözden geçirilip, güçlü editörler vasıtasıyla bu çalışmaların kitap halini alması gerekir. Kaldı ki en az birkaç kitap çıkabilecek elde malzeme mevcuttur. Son olarak merhum hocamıza tekrar rahmet diliyorum. Selam ve hürmetlerimi arz ederim.

Oğuzhan Saygılı, Gaziantep
08.11.2010 00:16

219. Bir neslin vicdanıydı. Üzüntümüz sonsuzdur. Allah rahmet eylesin.

Nevzat Çalıkuşu
07.11.2010 21:30

218. Büyük Türk müteffekkiri ve yiğit bir insandı babamı kaybetmiş gibi üzüldüm... Kendisini konferansa davet ettiğimizde gösterdiği sıcaklık ve samimi sohbetlerini çok özleyeceğim hocam. Mekanınız cennet olsun.....

Rahim Görmez, Marmara Üniversitesi
07.11.2010 12:18

217. Allah rahmet eylesin. Değeri vefatından sonra anlaşılacak çok değerli bir hocamız.

Mustafa Turalı
07.11.2010 12:14

216. Ah hocam.. bıraktın gittin bizi.. Hala dağıttığın ders notlarını anlayamadık.. (93-97 arası öğrencisiydim..) Bütün notların ve kitapların serbest olduğu vizelerde bir türlü 55'i geçemezdik. Yerin dolmayacak.. Allah gani gani rahmet eylesin.. İmzalı Laiklik ve Sekülerizim kitabını ömrüm boyunca saklayacağım.. En çok beni üzen ise... yıllarca Zaman Gazetesinde yazıların çıkmasına rağmen hiç arkandan yazılar yazmamaları..(Dün çok kısa B.Ayvazoğlu yazmış) Olsun bu sizin büyüklüğünüzden birşey kaybettirmez.. İnşallah en kısa zamanda Erhan Afyoncu hocamın gayretleri ile sizin adınıza bir Hatıra kitabı çıkar. Yakınlarınıza sabır.. size Allah'tan rahmet diliyorum.. Bize hakkınızı helal din.

Fatih Akın
05.11.2010 19:21

215. Sizi tanımış olmaktan kendimi ne kadar şanslı gördüysem şimdi de sizi kaybetmiş olmaktan o kadar üzgünüm. Benim kuşağımdan sizi tanıyan herkes en az benim kadar üzgündür. Türk düşünce hayatı ve sizi tanıyan bizler sizi kaybetmekten ziyadesiyle müteessiriz. Ruhun şad, mekanın cennet olsun.

İlyas Karabıyık
05.11.2010 02:02

214. Sadece bilgisayarda fikirleriyle tanıştığım ve aşık olduğum ruhunu sevdiğim ruh dostuma kavuştuğu makamda muhabbetlerimi sunuyor, gönül sevgilerininden bize yardımlarını diliyoruz. Allah'ın sevgi ve şefaaati üzerine olsun, duamın kabulünü diliyorum. Tüm kalbi duygularımla.

Ali Recep Sarıkaya
04.11.2010 22:30

213.

2004 yılıydı, yine taş üstüne taş koyma gayretiyle olsa gerek bir internet haber portalı kurmuş, bizim cenahtan fikirlerine ehemmiyet verdiğimiz isimlerin siteye özel yazı yazmalarını sağlamaya çalışıyorduk. Bu çerçeve de her makalesini hazmederek okumaya çalıştığımız Durmuş Hocaoğlu'nun telefonunu da bir yerlerden bulmuştuk. Hoca'nın fikri derinliğinden ve akademik üslubundan olsa gerek bir miktar endişeyle kendisini aradığımı hatırlıyorum. İlk defa o zaman duymuştum sesini. Türk milliyetçiliğinin en akil adamlarından Durmuş Hoca, bizim mütevazi projemizle çok yakından ilgilenmiş, başka irtibat numaraları da vermiş ve pek çok yazısını e-posta ile bendenize ulaştırma zahmetine katlanmıştı. Yeni tanıştığı genç bir Türk milliyetçisine telefonda 1 saatini ayıracak kadar tevazu sahibi ve fedakardı. Zaten duruşundan, yazılarından seviyorduk hocayı ama beyefendiliğiyle ve layık olmadığımız ilgisiyle de pek bir etkilemişti bizi. Sonra birkaç telefon görüşmemiz daha oldu. Hep aynı ilgi ve samimiyeti gördük.

Bir müddet önce Türk Ocaklarında kıymetli bir ağabeyimizle sohbet ederken laf açılmıştı da Durmuş Hoca'dan, karşılıklı bu kadar derin bir mütefekkirden yeterince istifade edemediğimizden dem vurmuştuk. Ağabeyimiz bu aralar hocanın anlaşılma hususunda biraz kırgınlığı olduğunu anlatınca, uzun süredir görüşmedik deyip en kısa zamanda arayacağımı söylemiştim. Birkaç gün geçmemişti ki acı haber yüreklerimize düştü, hem de ben daha arayamadan. Ah etmenin ne faydası olurdu ki artık. Hoca Mevla'sına kavuşmuş, O kazanmış biz ise kaybetmiştik.

Neredeyse bütün hayatı Türk milleti için düşünmekle, çalışmakla, üretmekle geçmişti. Koltuğun kenarı için fikri namusun ayaklara düştüğü bir memlekette varlığıyla haysiyeti hatırlatan adamdı. Duruşundan hiç taviz vermedi, inandığından geri adım attığını gören olmadı. Belki de bu yüzden kendi camiası yani bizler bile yeterince kıymetini bilmedik Durmuş Hoca'nın. Esasında kıymet bilme özürlüsüyüzdür biz. Kimin kıymetini bilmiştik ki Onun kıymetini de bilecektik. Tabiidir, büyük adamın değeri ahirete irtihalinden sonra bilinir umumiyetle. Kuvvetle muhtemel, 10-15 yıl sonra değişik yerlere isimleri verilecek, konferans salonlarına, hem de sağlığında konuşmacı olmasına zaman zaman müsaade edilmeyen konferans salonlarına da.

Atalar ne güzel söylemiş; ''Mert adamın talihi namert olur.'' diye. Belki de mertliğin en mühim delili namert olmasıdır talihinin.

Başka bir camianın mütefekkiri olsaydı adına neler yapılır nasıl el üstünde tutulurdu kim bilir. "Elini öpecek adam kalmadı" diyordu ya Ozan Arif Ahmet Kabaklı hocanın ardından, hakikat payı büyük, azalıyor gitgide.

Laf olsun diye değil hakikaten ''ER'' kişi niyetine, muhterem Durmuş Hocaoğlu'nun ruhuna el-Fatiha.

http://www.millethaber.com/40109-Huseyin_Rasit_YILMAZ_Kiymet_Bilme_Ozurluyuz__Durmus_Hocanin_Ardindan_yazilar.html

Hüseyin Raşit Yılmaz
04.11.2010 16:52

212. Mekanınız cennet olsun hocam.

Hüseyin Uslu
04.11.2010 16:28

211. Bir alim öldü, bir alem öldü.. Kendisine rahmet, yakınlarına sabır Allah'tan....

Mustafa Kibar
04.11.2010 14:48

210. Hocam..... Şimdiden çok özledim sohbetlerinizi, sesinizi,, üslubunuzu...

Kübra Kutluk
04.11.2010 14:24

209. Kıymetli Hocama Allah'tan rahmet değerli ailesine ve tüm sevenlerine sabırlar diliyorum. Mekanı cennet olur inşallah.

Ali Emre Arvas
04.11.2010 13:44

208. Türk milleti büyük bir düşünürünü kaybetti. Hocamızın dediği gibi kıymeti sağlığında anlaşılamadı. Belki Sokrates gibi sonra anlaşılır... Kimsenin vermeyeceği bilgileri veren kimsenin düşünemediklerini düşünen kalemi de beyni de deha olan hocamız... Yerin dolmayacak. Mekanın cennet olsun.

Sebiha Ateş
04.11.2010 13:04

207. Gerçek bir Türk münevveri oldu, örnek olduğunu hep gördük. Allah rahmet eylesin.

Metin Bulat
04.11.2010 10:42

206. Alah'tan Rahmet niyaz ediyorum. Ecel takdir edilmiştir. Onun gidişine vah vah demekten ziyade bu değerli insanlardan gereğince faydalanamamış olmamıza hayıflanıp bu halimizi düzeltmek gayretinde olmalıyız. Bütün aile efradına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

Abdullah Kılıç
04.11.2010 10:00

205. Allah rahmet eylesin. İnna lillah ve inna ileyhi raciun.

Ahmet Pekgöz
04.11.2010 07:36

204. Türk milliyetçiliğinin granit bir şahsiyeti ebedi aleme göçmüştür. Bilimi, şahsiyeti ve milli kimliği ile yoğurarak bütünleştirmiş "Hocam"a Yüce Mevla'dan rahmet, ailesi, dost ve yakınları ile Türk milletine sabırlar niyaz ediyorum...

Kemal Koçak
04.11.2010 01:15

203. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Türk milletinin kalbinde daima yaşayacaksın hocam.

Erdoğan Demirtaş
03.11.2010 21:36

202. Saygıdeğer hocamıza Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı dilerim. Türk milletinin başı sağolsun.

Nazım Umarusman
03.11.2010 20:28

201. Türk milleti kendini bilime adamış, değerli bir entellektüelini kaybetti. Hocanın her biri akademik çalışma ayarında olan yazılarının Türk milliyetçilerinin en değerli kaynaklarından olacağına kuşkum yok. Rahmetli de bir çok münevver gibi sağlığında kıymeti bilinmiyenlerden oldu, ancak bundan sonra günümüzün Cemil Meriç'i olacağına inaniyorum. Allah rahmet eylesin

Murat Kuthan Kutluay
03.11.2010 10:35

200. Türk milletinin başı sağolsun. Milletimiz büyük bir düşünce adamını kaybetti. Allah'tan rahmet, ailesine sabırlar diliyorum.

Recep Serbest
03.11.2010 08:33

199. Elini öpemeden, dizinin dibinde oturamadan göçtü gitti. Kendisini Yeniçağ'da okumaya başladığımda "Tamam" dedim, "Tamam, işte budur." Öyle yazılar kaleme alıyordu ki, hiçbir boşluk bırakmıyordu kafanızda. Hem aklınıza hem gönlünüze hitap ediyordu. Okunup anlan(a)madığı türü haklı serzenişlerine hep, "Yapma hocam" dedim. "Senin, varlıklarından haberdar olmadığın binlerce öğrencin var. Darılma, gücenme, kızma. Yaz lütfen"

Geride bıraktığın boşluğu doldurmak kabil görünmüyor.

Ve biz senin öğrencin olmaya devam edeceğiz.

Dua ile...

Taner Lüleci
02.11.2010 14:10

198. Alllah rahmet eylesin. Türk milleti yokluğunu hep hissedecek. Yaptığın hizmetleri unutmayacak. Bıraktığın eserlerinle Türk Milletine katkın devam edecek. Mekanın cennet olsun.

Alaaddin Sarı
02.11.2010 11:47

197. Hocaoğlu Durmuş Hoca, Türk düşünce hayatından bir gerçek ışık eksildi. Türk milleti büyük bir evladını aynı zamanda evlatlar yetiştiren bir babasını kaybetti. Allah rahmet eylesin...

Yalçın Sarıkaya
02.11.2010 09:037

196. "Küllü nefsin zaikatül mevt", "Her nefis ölümü tadacaktır..". Al-i İmran, Ayet 185.

Sevgili Hocam; Hakk'a yürüyüş yolunda arkanızda sizler için dua eden bizleri bırakarak yürüyorsunuz, kutlu olsun. Allah(C.C) mekanınızı cennet eylesin.

Sebahattin Usta
02.11.2010 08:43

195. Evvela saygıdeğer alimimize Allahtan rahmet niyaz eder ailesine ve tüm Türk milletine başsağlığı dilerim.. Hakikaten hala üzüntü içindeyim.. Türkler büyük bir intelijensiyasını kaybetti.. Çok istemiştim onunla tanışmayı ama kısmet olmadı.. İçimde o kadar elem var ki.. Onun yazılarını mütalaa ederken bizatihi karşımdaydı saatlerce hasbihal ederdik... Onun gözlerine bakardım gülümserdi bana.. Biz karileri öksüz kaldık alimimiz yok artık... Allahtan mağfiret niyaz ediyorum.. Senle kalacağız.... Sen bir güneştin irşad etttin bizleri eksperimiz oldun... Bizler de hakikatin peşinden terakki edeceğiz nasıl görüyorsak öyle teşhir edeceğiz.. Allah bizleri hakikatten ayırmasın.. Sevgili hocam nur içinde yatın..Mekanınız cennet olsun..

Ömer Yaban
01.11.2010 22:04

194. Durmuş Bey, özgün fikirleriyle her zaman düşünce hayatımızda farklı yerini muhafaza edebilmiş nadide münevverlerimizdendi. Başımız sağolsun. Allah'ın rahmeti Sayın Hocaoğlu'nun üzerine olsun. Yakınlarına sabır ve metanet diliyorum.

Turgay Yurtdakal, Gümüşhane Hakimi
01.11.2010 20:49

193. Cenab-ı Allah kendisine gani gani rahmet eylesin. Merhum hocamızın aramızdan ayrılışı, hakiki mana aydının eksikliğini hissettiğmiz şu günlerde ciddi bir kayıptır. Ne diyeceğimi bilemiyorum ama şundan eminim ki hocamızın kıymeti ilertde daha iyi anlaşılacaktır. Hepimiz Allah(c.c.)'a döneceğiz. İnşallah hocamın ruhu şad, mekanı cennet olur.

İzzet Nihat Soydan
01.11.2010 16:14

192. Saygıdığer Hocam;

Bu kadar erken olmamalıydı ayrılık... Sizin öğreteceğiniz bizim de öğreneceğimiz çok şey vardı. Bu dünyaya nadir gelen insanlardan biri olan sizin gibi bir aydınla tanışmak şerefini yakaladığım için çok şanslı sayıyorum kendimi.

Size Allah'tan rahmet sevenlerinize başsağlığı dilerim. Mekânınız cennet olsun. (Amin)

Burcu Gültekin
01.11.2010 14:47

191. Türkiye Günlüğü, Muhalif, Aksiyon, Yeniçağ v.d matbuat da makalelerini ve 'Düşük şiddetli devrim' isimli kitabını okuduğum, çok istifade ettiğim hocamıza, kavuştuğu rabbimizden mağfiret niyaz ederim. Her ölüm değil, ilim ve hikmet ehlinin ölümü, biz talebeleri için erken bir ölümdür. Fikir namusu ve münevver haysiyeti taşıyanların az bulunduğu ülkemiz için ne büyük bir kayıp.

Osman Küçükmumcular
01.11.2010 14:27

190. Söze nasıl başlayacağımı bilmiyorum aslında.Ama şunu biliyorum ki Durmuş Hocaoğlu ülkemizin en değerli ilim adamlarından biriydi.Duyduğumda kulaklarıma inanamadım; çünkü benim gözümde o, yenilmez bir savaşçıydı. Hocam, ruhun şad; mekanın cennet olsun...

Hediye Kartal
01.11.2010 14:22

189. Öyle çabuk, ansızın gidiverdin hocam. Hiç tanışmadık seninle, oturup konuşmadık karşılıklı. Nadiren katıldığın televizyon programları ama daha çok yazılarınla konuşuyordun sen. Derin bir merak ve saygıyla dinliyordu talebelerin, takipçilerin.

Milliyetçi camianın, özellikle medya organlarının, siyasi yapısının ilgisizliği hep üzdü beni. Ancak asıl sükutu hayal vefatından sonraydı hocam, sen zaten fazlaymışsın bu nesle...

Allahın rahmeti, peygamber efendimizin şefaati üzerine olsun hocam...

Muharem Uslu
01.11.2010 10:57

188. Bilimin hemen hemen her alanında çok derin ufku ve fikri olan büyük çınarımız mekan değiştirmiş. 2009 senesinde Ankara da bizle yaptığı o 5 saatlik sohbeti hiç unutmadım, o sohbette kendisine söylemiştim; hocam "siz insanın ahir ömründe karşısına bir kez çıkacak insansınız bizi çok mutlu ettiniz" demiştim. O öylesine bir çınardı ki arkasında bıraktığı boşluğu dolduracak yeni bir çınarı belki de en yakın ihtimalle 1 asır bekleyeceğiz. Tam anlamıyla biz 1 asır kaybettik; hatıraları, yaşanmışlıkkları, kültürü, bilimin her karesini kaybettik. Kaybeden TÜRK millettidir. Yüce mevla mekanını, kabrini nurlarla doldurur inşallah.

Fatih Bahçivan
01.11.2010 10:31

187. Rahmetli hocamızı yazılarından tanıdım.Elini öpme isteğim mümkün olmadı ne yazık ki ! Gazetede yazmayı bıraktıktan sonra,yazılarını hep özledim. E-postamda ilk baktığım Durmuş Hocaoğlu web sitesinden bir yazı haberinin gelmesiydi. Öksüz hissediyorum kendimi. Ailesine,sevenlerine sabr-ı Cemil niyaz ediyorum. Allah Rahmet eylesin. Mekanı Cennet olsun...

Necmeddin Dervent
01.11.2010 10:12

186. Ani vefatınından dolayı büyük üzüntü duydum, Allah rahmet eylesin, geride kalan ailesine sabırlar dilerim.

Gülşen Bican
01.11.2010 09:26

185. Her ölüm erkendir derler ama bu ölüm gerçekten erkendi. Türk Milletine daha nice güzel eserler verecekti, maalesef ufkumuzu açma imkanından mahrum kaldık. Osmanlı'dan beri birden fazla ilmi disiplini olanların az olduğu bir ortamda günümüzün ender münevverlerindendi. Ben de 12 Haziran 2010'da yine saygıdeğer Hocam gibi Bayburt'lu olan babamı kaybettim. Acınızı paylaşıyorum. İnşallah cennetinde sevenleri ile hep beraber buluşuruz. Allah(CC)'ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, başta ahirete yolculuğuna bizden önce başlayan yakınlarımızı ve biz aciz kullarını affeyle Yarabbi!

Mürsel Özata, Türk Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı
01.11.2010 08:46

184. Ne söylesem kâfi değil. O'nu ve vefatını konuşarak anlatmak için bile zaman yetmiyor ki yazarak anlatalım. Bu yüzden Allah(c.c) gani gani rahmet eylesin, toprağı bol olsun, makamı Sultan Alparslan'a yakın olsun demekle yetiniyorum. Ruhunun sirayet ettiği makalelerini okuyarak talebeliğine devam edeceğiz.

Muhammed Özbey
01.11.2010 02:35

183. Yazılarındaki Türkçe'ye hayran olduğum, değerli bir fikir adamının vefatını öğrenmenin derin üzüntüsünü yaşıyorum. Allah kabrini nurla doldursun, şahidim iyi bilirdim...

Umut Mengüverdi
31.10.2010 21:36

182. Türkiye bir irfan insanını kaybetti.Allah'tan rahmet ve mağfiret diliyorum. "Bir alimin Ölümü Bir Alemin Ölümü Gibidir"...

Saim Aşçı
31.10.2010 17:08

181. Değerli insan, büyük düşünür Durmuş hocamıza Allah rahmet eylesin, Cennet mekan olsun, ruhu şad olsun, geride kalanlarına sabırlar dilerim

Celal Türer
31.10.2010 15:21

180. Hocamızı TV'lerdaki açık oturumlardan tanıyorum. Doğrusu eserlerini yakından inceleyemedim. Oturumlarda insanları düşündüren ve düşünmeye sevk eden bir profil çiziyordu. Hocamız gibi düşünürler, mateessüf münbitken çoraklaşan coğrafyamıızda pek yetişmiyor. Yetişenlerin de kıymetini bilmiyoruz. Mekanı cennet olsun.

Sinan İlhan
31.10.2010 14:40

179. Durmuş Hocaoğlu gibi çok yönlü ve amacı sadece insanlığa hizmet, toplumu aydınlatmak ve bilinçlendirmek olan çok yönlü bir akademisyenin ölümü ülkemiz adına büyük bir kayıptır.. Ama eserleriyle düşüncelerimizde ve kişiliğiyle de hatıralarımızda yaşamaya devam edicektir. Diyebilirim ki dünyayı her yönüyle hakkıyla yaşamış nadir insanlardan biriydi. Mekanı cennet olsun.

Mualla Gürlük, Marmara Üniversitesi
31.10.2010 14:04

178. Yirmi yılı aşan süreden beri fikren tanıdığımız (Türkiye Günlüğü sayesinde), 1999 yılında Alanya'da Ocağımızın tertiplediği konferansta yakınen tanışma şansı bulduğumuz, gerçek bir alim, mütefekkir ve dahi muallim olan hocamıza Allah'tan rahmet dileriz. Başımız sağolsun.

(Bu meyanda bir inkisarımızı da belirtmek isteriz; Hocamızı tanıma fırsatı bulduğumuz 'Türkiye Günlüğü' mecmuasında yazar olan ve hocamızla aynı fikri temsil ettiklerine inandığımız, bu gün belirli gazetelerde yazarlık yapan bazı muharrirlerin hocadan hiç bahsetmemiş olmalarından derin üzüntü duyduğumuzu ifade etmek isteriz.)

Alanya Aydınlar Ocağı
31.10.2010 11:30

177. Kendisini Yeniçağ'da tanıyıp hayran olduğum gerçek bir fikir adamı. Allah'tan gani gani rahmet dilerim. Ailesinin yakınlarının ve Türk milletinin başı sağolsun. Resmi web sitesinin ulaşıma mümkünse açık kalmasını rica ediyorum. İyi akşamlar.

Metin Afacan
31.10.2010 01:23

176. Yüce Yaradan, her Türk evladınına rahmetli Hocamız kadar Türk milletine hizmet etmeyi nasip eylesin. Türm Türk-İslam alemin başı sağolsun, Ruhunuz şaad, mekanınız cennet olsun...

Mustafa Top
30.10.2010 23:36

175. Değerli hocamıza Allah'tan rahmet ailesine baş sağlığı dilerim. Mekanın cennet olsun değerli insan.

Eray Çetinkaya
30.10.2010 22:11

174. Evet, zifirî karanlık çöktü.. Eksiği olmayan değerli bir mütefekkir.. Allah mekanını cennet eylesin.

Hüseyin Alperen Kaya
30.10.2010 22:01

173. Türk-İslam dünyası gerçek bir mütefekkirini kaybetmiştir. Değerli fikir adamı Durmuş Hocaoğlu'na Allah'tan Rahmet, geride bıraktığı başta ailesi olmak üzere fikirleriyle bir gül gibi büyüttüğü öğrenci ve çalışma arkadaşlarının Türk-İslam dünyasının başı sağolsun... Ruhunuz şaad, mekanınız cennet olsun...

A. Erol Yalçın
30.10.2010 12:36

172. O'nunla hiç karşılaşmadım ama gazete ve dergilerdeki yazılarıyla yaklaşık 15 yıldır fikir ve düşünceleriyle tanıştığım, fikir ve düşüncelerinden yararlandığım aziz bir insanı kaybetmenin acısı ve hüznü içerisindeyim. O'nun gibi "DÜŞÜNEN BİR BEYİN"in kıymetini bilemedik. Allah rahmet eylesin, Nur gölünde yatırsın, Cenneti ve Cemali'yle müşerref eylesin.

Muhsin Kahveci
30.10.2010 20:56

171. Büyük Düşünür Durmuş Hocaoğlu; vatan, millet ve din aşkı ile kavrulan ve bunlarla dertlenen mümtaz bir insandı. O, tabir yerinde ise at izi ile it izinin bir birine karıştığı, bilen bilmeyen herkesin konuştuğu, maslahat icabı itibarlı kavramların gölgesine sığınan aydınların! yaşadığı, Türk milletinin hükümranlık hakkının sorgulandığı bir dönmede; yiğit duruşu, yılmaz karakteri, düşüncelerindeki samimiyet ve bilge kişiliği ile Türk gençliğine yol gösteren bir medeniyet sözcüsüydü. Saygı değer Hocam, Cenâb-ı Hak kusurlarınız varsa affetsin.

Ahmet Katılmış
30.10.2010 02:34

170. Hocam, değerli ağabeyim.

Sizi tanıma bahtiyarlığına eriştiğim ve benim için çok önemli olan zamanları paylaşmanın gurur ve huzuru içerisinde yazıyorum, ama sizi kaybetmenin elem ve ızdırabını da derinden yaşıyorum. Ayrılığınız duyunca olduğum yerde bir müddet kaldım ve sizi ne kadar sevdiğim o an daha iyi anladım.. En son eylül ayında telefon ile görüşmüş biraz rahatsız olduğunuzu söylemiştin kıymetli hocam, bu kadar erken bizi terkedeceğinizi hiç ama hiç düşünmemiştim.

Üniversitede ve normal hayatta da birçok akademisyen tanıdık ama sizi tanıdıktan sonra farkınızı çok daha iyi anladık. Saatlerce konuşup da dinleyenleri sıkmayan ve konunun içinde tutan ustalığınız, kendinize güveniniz, kelimeleri kullanırken gösterdiğiniz maharet hele hele anlattığınız o fıkralar....... Üsküdarda Tarih İslam Araştırmalar Vakfında benim dinleyici (Üniversite öğrencisi) olarak bulunduğum siz genç akademisyenlerin nefis tartışmaları hayatımın en değerli anlarıydı hocam. Siz bizim daracık dünyamızı genişlettiniz ufkumuzu açtınız, bizim içerimizde fırtınalar kopmasına yardımcı oldunuz, ezberlerimizi bozdunuz, fikri yapımız daha sağlam temelllere oturmasını sağladınız. Sizin yazılarınızı, kitabınızı okuyan veya tanıyıp da size saygı duymayan insanla karşılaşmadım, herhalde bilgelik de böyle bir şey olsa gerek. Allah'ıma şükürler olsun ki ben hayatımda Filozof tanıma mutlulğuna eriştim

Bizler sizi daha iyi tanıtamadık anlatamadık, fani dünyada hakettiğiniz yere ulaşmanıza yeterli katkıyı veremedik be hocam. Aslında yıldızınızın parladığı anlar da oldu abi, ama siz ezber bozan şeyleri söyledikçe, tabuları yıktıkça....... yani abi dik durdun şerefli durdun eğilmedin bükülmedin doğru bildiğini hep yazdın söyledin.

Büyük bir vatansever ve Türk Milliyetçisini kaybeden Türkiye'nin başı sağolsun, Allah kederli ailesine sabırlar versin.

Abdullah Yüksel
30.10.2010 00:51

169. Allah rahmet eylesin! Alemi alim terkedince ışıksız kalan milletin ta kendisidir. Milletin gerçek hocasının feyzi daha sonra da milletin yolunu aydınlatmaya devam edecektir. Ailesinin ve Türk milletinin başı sağ olsun.

Mustafa Yıldıran
29.10.2010 22:57

168. Hocaya Allah'tan rahmet diliyorum.

Agit Erbaş
29.10.2010 21:57

167. Ülkemizin yetiştirdiği ender değerlerden olan kıymetli hocamıza Yüce Yaradandan rahmet dilerim. Mekanı cennet olsun.

Nejat Güngüneş
29.10.2010 20:50

166. Dünya hayatına erişmenin, insan olmanın sorumluluğunu yerine getiren bir bilim adamını kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Allah rahmet etsin, geride bıraktıklarına sabır versin. Yeri doldurulamayacak bir insan. Ben onu geç tanımanın üzüntüsünü ve aynı zamanda da onu tanımış olmanın gururunu yaşamaktayım. Küçük ama şirin, fakir ama yiğitler diyarı şanlı Bayburt doğumlu olmammız taşıdım ayrı bir onurdur. Bilim dünyasının ve tüm sevenlerinin "Başı Sağolsun"..

Ziya Çolak
29.10.2010 20:13

165. Aziz Hocam; mekanınız cennet-ün naim, kabriniz pür-nur olsun... Biz sizden razıyız, Allah da sizden razı olsun. Sizinle madden hemhal olamasam da eserlerinizle muhatap olabildik ya o da yeter. Ne demeli... "iyi insanlar iyi atlara binip gittiler...". Muhabbetle Hocam, delicesine bir aşk ve derin bir akıl ile bağlı olduğunuz vatan toprağına emanetsiz...

Ahmet Töresin Odluyurt
29.10.2010 18:58

164. Üzerimizde çok emeği vardı. Eminim ki sevenleri bu dünyada onun yoklğunun hüznünü yaşamaktadır. Bir yıldız kaydı. İyi ata binip uçmağa vardı. Ruhun şad olsun hocam.

Sadık Fethi Çetin
29.10.2010 18:47

163. O, "İşte Türkiye'm: Nâmûsum, şerefim, herşeyim." dediği Türkiye semâlarında güzel parıldıyan bir filozoftu.

O, sâdece "Entelektüel Haysiyeti çok mühim; fakat çok yürek istiyor... En büyük yürek ise "yalnız kalma"yı göze alabilmek! Anatole France, "sürgün" için "L'éxilé par toute est seule" der: Sürgün her yerde yalnızdır. Entellektüel, gerçek bir entellektüel de öyledir: Her yerde yalnız; en azından her yerde yalnız, veya yalnız kalabilmeyi göze alabilen er kişi." demedi, âdeta hâl diliyle de "Entellektüel Haysiyeti" anlattı.

O, Aklı muhakemesini ifsada uğratan "Sermaye İktidarı"na ve "Siyasî İktidarlar"a tabasbus için değil, hakîkat için didindiğini her dem haykırdı, durdu. Kelimenin hâlis anlamıyla, Tepeden tırnağa "haysiyet adamı"ydı !

O, herşeyden evvel İslâm'lığın ve Türk'lüğün önünde dağ gibi duran en çetin meseleleri gözler önüne seren, ve dahi yükünü omuzlamaya dâvet eden, istikâmet sahibi bir Türk milliyetçisiydi!

İnancımıza göre rahle-i tedrisinden geçen talebeleri sadaka-i cariye hükmündedir, nur içinde yatsın!

Allah zihnime yeni ufuklar açan bu güzel insanı, nebiler nebisi iki cihan başbuğu Peygamber Efendimiz'e komşu eylesin!

Nuri Civelek
29.10.2010 17:26

162. Kendinizi nasıl tanımladığınızla birlikte nasıl tanımlandığınız da önemlidir. Ardından yazılanlar hocamızın nasıl tanımlandığını gösteriyor. Allah rahmet eylesin mekanı uçmak olsun. Alimin ölümü alemin ölümü gibidir...

Sertaç Coşkuner
29.10.2010 14:18

161. Türk Dünyası hasbi bir tefekkür üstadını, Büyük Türkiye ülküsü yiğit bir evladını kaybetti.. Aziz hocam, değerli kardeşim telefondaki o güzel sesini çok özleyeceğim. Mekanın cennet olsun.

M. Çağatay Özdemir
29.10.2010 14:12

160. Allah (cc) Rahmet Eylesin. Biz Mehmet Özer beyle kendisiyle görüşmeyi planlıyorduk. Şu anda sitesine girince öğrendim. Şoktayım yani. Allah Rahmet Eylesin. Mekanı Cennet Olsun. Türkiye değerini kavrayamadığı bir BÜYÜĞÜNÜ daha yitirdi. Allah Yakınlarına Türk Milletine Sevenlerine Sabır versin.

Resul Aşkın
29.10.2010 13:44

159. Durmuş Hocaoğlu ilim dolu ve şerefli bir hayat yaşadı. Her ne kadar onunla sohbete doyamasak da ben Hocamızın bizlere yazılı ve sözlü olarak ciddi bir ilmi miras bıraktığını ve dolayısıyla biz kalanlara düşenin, O'nun yarım kalmış hayalini tamamlamak için çalışmak olması gerektiğini düşünüyorum. Türk Dünyasının son dönemdeki en büyük filozofunu yitirmenin acısı içimi acıtıyor olsa da, gerçeği bu kadar cesaretle arayan bir dosta sahip olduğum için kendimi mutlu hissediyorum. Mekanın cennet olsun Hocam..

Melih Bulu
29.10.2010 12:43

158. "İnna lillahi ve inna ileyhi raciun"... Hoca'yı bir miktar yazılarından tanıyan ve bir defa görüşme bahtiyarlığına ermiş bir kimse olarak yazıyorum. Gerçek bir mütefekkirde olması gereken vasıfları kendisinde gördüm, şahit oldum. Hakikat peşindeki arayışında samimi ve gayet şevk doluydu... Allah rahmet eylesin. (el-Fatiha)

Süleyman Karakaş
29.10.2010 12:10

157. Önceleri garip gelirdi. Bir gün yoğun kar yağışına rağmen fakülteye gidince bir tek o vardı okulda.Bizi görünce hemen geldi. Çocuklar bu havada neden geldiniz diyeceğini zannediyordum. Fakat o bana dönüp "Fatih ne demek?" dedi. Ben tabii bilmiş bir eda ile fetheden dedim. Hayır dedi "fatih açan demektir" diye sözünü devam ettirdi. Sen ve arkadaşların Marmara üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinin fatihlerisiniz demişti. Sonradan samimi olmuştuk. Çok hoş sohbet ve devamlı etrafına bir şeyler öğretmeye çalışan biri idi. Evine davet eder yemek ikramında bulunurdu. Okuduğu felsefe kitaplarını en az 3. veya 4. okumada ancak anlayabildiğinden bahsederdi. Yeni başlamıştı felsefeye 1985'li yıllarda. Ben yine yapacağını yapmıştım. Durmuş Hocaoğlu hocamı üzmüştüm. Bana sadece senin gibi birinden bunu beklemezdim dedi. Başkaca bir şey söylemedi. Bugün duydum ki sevgili fizik hocam Doç Dr. Durmuş Hocaoğlu vefat etmiş. Neyleyeyim Sadece geçmişe geri gitsem onu üzmesem ve ondan daha fazla istifade etse idim diyorum. Cenabı Mevlam sana Rahmeti ile muamele etsin Durmuş Hocam.

Mustafa Özdemir
29.10.2010 11:12

156. Yeri çok zor doldurulacak bir akademisyendi. Allah gani gani rahmet etsin. "2023 Türkiye Cumhuriyeti'nin bitiş senesidir." yazısını okumuştum. Herkese de tavsiye ederim. Daha geçenlerde sitesini ziyaret etmiştim ve önemli bir teknik yazısını almıştım. Mekanı Cennet olur inşallah.

Özcan Yılmaz
29.10.2010 06:09

155. Herkes gibi bir vesileyle tanımadım ben onu. Doğuştan şanslı olanlardandım. Çünkü o benim dayımdı. Sohbetlerini çok özleyeceğim. Cennette görüşürüz inşallah.

Hatice Yasemin Yıldırım
29.10.2010 02:32

154. Tefekkür dünyamızın parlak yıldızlarından biri idi. Vefatı milletimiz için mühim bir kayıptır. Allah rahmet eylesin.

Ersin Özarslan
29.10.2010 01:43

153. Değerli bir fikir adamı ve aydın bir insandı. Cenab-ı Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Mesut Yılmaz
29.10.2010 00:08

152. Kendine sınırlar çizmeden ama kendi sınırlarını da ezmeden çok yönlü yaşayan ve düşünen bir yaşamdı O. Hocam, Hocamız mekanın cennet olsun asla ödenemeyecek bir borcumuz var sana. Yaşamına ve ruhuna saygıyla Durmuş Hocaoğlu. Allah rahmet eylesin.

Yavuz Akın
28.10.2010 22:51

151. Türk milletinin başı sağolsun. Allah rahmet eylesin. Mekanın Cennet olsun Hocam...

Hakan Ada
28.10.2010 23:39

150. Durmuş Hocam,

Allah sizlere rahmet eylesin. Geride kalan başta aile efradınız olmak üzere dostunuz olduğumuzu düşündüğümüz hepimize sabırlar versin. Sizinle yaptığımzı sohbetler çok sınırlı da olsa fevkalade doyurucu geçerdi. Sizi, kendisine daima güvenen ve bir şeyler yapmak gerek, diyerek gayretini esirgemeyen örnek bir şahsiyet olarak görürdüm. "Köşe yazılarınızı kaç kişi okuyor" diyenlere "bazen 200, bazen 250 kişinin internetten okuduğunu göryorum" diyordunuz. "Gazetede kaç kişinin okuduğunu tespit etme imkanınızın olmadığını da ilave ediyordunuz. Ama siz sadece internet üzerinden okuyanları bile ne kadar önemsiyordunuz. Onlar benim yazılarımı özellikle okumak için açıyorlar diyordunuz. "Düşünün bir kere" diyordunuz: "Tam 200, hatta 250 kişi beni okuyor. Bir konferansa gittiğimizde salonda 300 kişi olsa, her zaman olmaz ama, haydi olsa bunların tamamı Durmuş Hocaoğlu'nu dinlemeye gelmiyor. Bir çok kimseyi dinlemeye gelenler aynı salonda olduğu için acaba kaçı beni dinlemekte bilemem" diyordunuz. Hocam gerçekten arif insanmışsınız. Cenaze töreninizdekileri saymadım ama 10 yaşındaki oğlum Mustafa ile en az 250 elli kişi vardık. Belki de 500'den fazlaydık diye düşündüm bir an. Mezarınızın başında da o kalabalık vardı.

Bir Pazar günü Bostancı Kuloğlu Camii'nden Yüce Yaradanımıza, İnşallah sevgili bir kulu olan siz hocamızı uğurladık. Mekanınız Cennet olsun. Bedeniniz her fani gibi toprak olacak, ama fikirleriniz uzun yıllar okunacak, okundukça yeni dimağların Durmuş Hocaoğlu gibi gayretli, ömrünü sadece okuyup yazmaya değil, etrafındakileri, özellikle öğrencilerini gelecek için hazırlayan ilim ehli insanlar yetiştirilmesine vesile olacak. Sadece bu kazancınızın bile ALLAH katında sizin kurtuluşunuza vesile olacağına tüm kalbimle inanıyorum. Cenâb-ı Hak kusurlarınız varsa affetsin.

Ahmet Kavas
28.10.2010 22:48

149. Durmuş Hocamız.. Üniversitede tanıdık seni, bir yılda o kadar çok şey öğrettin ki bize. Uyuyan beyinlerimizi aydınlattın. İnanamadık vefat haberini alınca, çok erken bir ölüm oldu. Çok sevdiğin ülkenin sana ihtiyacı vardı daha, senin gibi insanlar kolay kolay gelmiyor dünyaya. Türkiye önemli bir entelektüelini bilim insanını kaybetti. Bu hepimiz için büyük bir kayıp. Mekanın cennet olsun hocam. Seni ve bizlere öğrettiklerini kolay kolay unutmayacağız..

Zeynep Gür
28.10.2010 22:33

148. İnsanın tek başına aslında insan vasfını kazanamadığını, ne kadar aciz olduğunu, bir araya gelmeden tekâmül edemeyeceğini kafama kazıyarak dünyaya ve insana bakışımı şekillendirmekte önemli rol oynayan o mâhirâne yazıların yenilerini okuyamayacak olmak kötü. Fıtratı bu kadar iyi tahlil edebilen ve bunun üzerinden tespitlerini yapan hoca acaba daha neler yazardı diye merak etmemek elde değil. Bölerek, parçalayarak insanlığımızı kaybedeceğimiz uyarısını bu kadar yetkin kim dile getirdi bilmiyorum. Bütüncül düşünebilmeyi akademik yaşamında da icra edebilmiş olması daha bir tat veriyordu yazılarına, çelişki bulamadığın bir yazıya daha bir sarılıyordun; "acaba ben de böyle yazabilir miyim" özentisi de daha çok okuma isteği uyandırıyordu. Örnek almadan hiçbir iş yapamayan insanın önündeki böyle örneklerin vefatı acı. Biraz daha bizimle olmasını isterdim nefs-i emmâremin sâikleriyle ama biliyorum ki insanların ebedî yaşaması nizâm-ı âleme mugayirdir. Hoca da, âlemin nizâmının tesisinde kendine düşen görevi gerek yaşamı sırasındaki çabalarıyla gerekse vefatıyla yaptı. Allah razı olsun hocam, mekânın cennet olur İnşallah.

Turan Açık
28.10.2010 19:38

147. Öncelikle Allahu Teala'dan bol Rahmet dilerim. Kendisini İslami kimligiyle tanidim, inşaallah eserlerinden de istifade ederiz. Aile efradina sabri cemil niyaz ederim.

Mehnet Ergün
28.10.2010 19:03

146. Durmuş Hocaoğlu Hoca ile yüzyüze tanışmamız hazırlamaya çalıştığımız "Türkiye'de Tarih Yazımı" konulu kitap çalışması vesilesi ile gerçekleşmiştir. Yoksa zaten eserlerinden tanıyorduk kendilerini.. Akademisyenler kendi dünyalarında yaşarlar.. Bu tarz vesileler olmaksızın birileriyle tanışmak için yolların kesişmesi maalesef pek mümkün olamamaktadır. Bu vesile ile tanımaktan mutluluk duyduğum kişilerden biridir.

Durmuş Hocam, bu girişimimiz üzerine çokca sevinmiş ve tarihçilerin de kuram ve felsefe ile ilgilenmeleri dolayısıyla pek bir memnun olduğunu ifade etmişti. Hoca yoğun bir kişiydi. Ve öyle anlaşılıyor ki Türk bilim ve entellektüel dünyasının bir adım daha zenginleşmesi için çırpındı. Hatta sağlığını bile hiçe sayarak..

Durmuş Hocaoğlu tanımaktan mutlu olduğum gerçek bir entellektüel, gerçek bir akademisyendi. Hocaya Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dilerim. Saygılarımla..

Doç. Dr. Ahmet Şimşek Sakarya / Marmara Üniversitesi
28.10.2010 18:49

145. Türk-İslam dünyası gerçek bir mütefekkirini kaybetmiştir. Bir felsefe öğrencisi olarak tanıdığım rahmetli hocamı yıllarca keyifle, hazla ve takdirle izledim. Hakka yürüyüşünü beklemediğimiz bir anda öğrendik. Yeri doldurulamayacak bir aydını, ilim adamını kaybetmenin derin teessürü içindeyiz. Rabbim rahmetine mazhar kılar inşallah. Milletimizin başı sağolsun.

Kürşat Fatih Tiryaki
28.10.2010 17:29

144. Başınız sağolsun, nurlar içinde yatsın. Erken bir kayıp oldu benim için.

Necmi Özney
28.10.2010 16:45

143. Hocamıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı/sabırlar dilerim. Kabullenememekle beraber, üzüntünüzü paylaşıyorum. Saygılarımla...

Uğurali Karahan
28.10.2010 16:26

142. Tek kelimeyle Türk tefekkür tarihinde yeri doldurulamaz büyük mütefekkir!

Ben saygıdeğer hocamla hiç görüşme bahtiyarlığına eremedim. Türkçü, Milliyetçi de değilim. Hocamı makaleleriyle tanıdım. İlk kez onun makalelerinden biriyle karşılaştığımda daha o anda tüm makalelerini ve kitaplarını titiz bir şekilde araştırmaya, bulmaya ve okumaya karar verdim. Bu kararımı zaman içinde gerçekleştirdim. Tek kelimeyle Karşımda Türk düşüncesinin en özgün, en birikimli, en ilmi, en namuslu, en dikkatli düşünürünü buldum. Kullandığı dile başka hiç bir yerde rastlamadım. O burayı biliyordu, anlıyordu bu toprakların derdini kendine dert edinmiş, bu toprakların sancısını çekiyordu. İslam dünyasını da Batı dünyasını da kavramış farklarını fark etmiş bir düşünürdü.

Çok üzüldüm. Allah'tan rahmet diliyorum hocam için. Bana yazdıklarıyla öğrettiği şeyler için çok teşekkür ediyorum ona. Mevlam ecrini versin.

İlker Peker
28.10.2010 15:30

141. Değerli hocam, vefatınızı büyük bir üzüntüyle öğrendim. Allah mekanınızı cennet eylesin! Ailenize baş sağlığı ve sabır diliyorum. Tanıdıdğm en değerli ve bilgili insandınız.

Özcan Nazik
27.10.2010 14:26

140. Hocamızın vefatı ziyadesiyle beni hüzünlendirdi. Vefat haberini yeni aldım. Merhuma, Allah'tan rahmet ve mağfiret, yakınlarına sabr-ı cemil ihsan etmesini diliyorum.

Dersini almak nasib olmadı fakat, merhumun ilim serüveni ve bu sürecin mahsulleri olan eserlerinden bir kaç tanesini okumakla kendisine karşı saygım bir kat daha artmıştı.

Unutma ki, dünya fânî
Veren Allah alır canı

Abdulhamit Dündar
28.10.2010 13:14

139. Hem ailesinin, hem de alem-i İslam'ın başı sağolsun. Yeri doldurulamayacak kadar büyük, ilmin izzetini-fikrin namusunu her hal ve şartta muhafaza etmiş, hayat tercihini Hak'tan ve Halktan yana yapmış ve ömrünü bu uğurda harcamış hocamız, abimiz ve mütefekkirimize Rabbimden rahmet diliyor, ektiği tohumların bir gün mutlaka yeşereceği inanç ve umuduyla sevenlerine sabr-ı cemil niyaz ediyorum.

Habib Karayiğit
28.10.2010 12:32

138. Mekanın cennet olsun...

Ali Ziyrek
28.10.2010 12:07

137. Allah yolunda vatan yolunda ilim yaparken hakkın rahmetine ulaşan şehidimizin mekanı cennettir inşallah, Türk İslam dünyasının başı sağolsun.

Adnan Erdem
28.10.2010 23:41

136. Büyük mütefekkir, büyük alim sevgili Hocaoğlu'muz hakka yürümüş. Kendisiyle tanışma onuruna erişmiştim. (Bu onur lafını duysa nasıl kızardı; "şeref şeref" diye) O "ben bu milletin vicdanıyım" derdi. Son yıllarda kararan vicdanlarımızın pasını isini almaya çalıştı sürekli. Şimdi yüreklerimiz dağladı gitti. Hocaoğlu bu milletin her bir ferdinden alacaklı gitmiştir. Başta Türk Milliyetçilerinden. Allah mekanını cennet etsin. Rabbim bu millete başka Hocaoğulları da nasip etsin.

Alptekin Yavaş
28.10.2010 23:30

135. Mekanınız cennet olsun.. Türk milletinin başı sağolsun.

Ertuğrul Usta
28.10.2010 11:17

134. Türklük büyük bir dehasını kaybetmiştir. Allah makamını cennet etsin. Sevenlerine, fikirdaşlarına, çiledaşlarına ve ailesine başsağlığı ve sabırlar dilerim.

Alparslan Kotan
28.10.2010 10:44

133. Merhum hocamızın yazılarını hasretle bekler, iştiyakla okurduk. Hem Türkçe'yi (hususi ile imlâ kaidelerini ve kelimeleri) öğreniyor hem de derin tefekkür ve analiz süzgecinden geçmiş yazılarından istifade ediyorduk. Türkiye büyük bir münevverini kaybetti. Allah Rahmet eylesin.

Muhsin Ateş
28.10.2010 09:14

132. Şu an radyodan Durmuş hocayla ilgili bilgiler ediniyorum. Geç farkettiğim bir hocam oldu. Üzüldüm. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Başımız sağolsun.

Dilşat Bildik
28.10.2010 03:00

131. Değerli Durmuş Hocamı İzmir Türk Ocakları'ndaki katıldığım bir toplantıda tanımıştım. O zamanlar söyledikleri bana çok uçuk gelmişti. Sonraki dönemlerde söylediklerinin aynen gerçekleştiğini gördüm.

Bazı deneyimler çok zor kazanılıyor. Hocamı tanımamla beraber herkesin söylediklerini daha dikkatle dinlemeye ve karşımdakini anlamaya çalıştım.

Ruhun şad olsun Durmuş Hocam. Mekanın cennet olsun.

Ayşe Altay
28.10.2010 01:00

130. Gazete yazılarından takip ettiğim Sn.Durmuş Hocaoğlu'nun Hakk'a yürüdüğünü teessürle öğrendim. Mevla rahmet eylesin. Kafalarıımzdaki boşlukları dolduracak onun gibi alimleri büyük Türk Milleti'nden esirgemesin inşaallah, amin.

Cengiz Bostan
27.10.2010 23:44

129. Allah rahmet eylesin. O'nun sayesinde entelektüel birikim ne imiş öğrendim. Geç keşfettim, çabuk kaybettim gibi oldu.. Üzgünüm. Milletimizin başı sağolsun...

Ahmet Can
27.10.2010 23:35

128. İdealleri uğruna hiçbir şeyden ödün vermeden hayatı yaşanması gerektiği gibi yaşayan, fikir dünyamın mimarı, son devrin en önemli mütefekkirlerinden saygı değer hocam seni kaybetmek acıların en büyüğü olsa gerek.

Şener Açıl
27.10.2010 23:31

127 Allah cc rahmet ve mağfiret etsin. Ailesine ve yakınlarına başsağlığı dilerim.

İşte geldik gidiyoruz, durup bakacak mıyız arkamıza birgün bizimle beraber akan hızlı hayatı farkedebilecek miyiz, kendimizi kendi hayat aynamızda izleyebilecek miyiz, bu fırsatı kendimize verebilecek miyiz, ya da kalabalıklar arasında bir bilinmez meçhule gidip kalacakmıyız o yaban ellerde bilmem o açıldığımız sular bizi geri verebilecek mi, heybe nasıl başlar nasıl bitermiş hayat ellerimizden uçup giden anlar saniyeler dakikalar ve yıllar...

Yusuf Abdullah
27.10.2010 23:17

126. Haberini gazeteden okurken içim burkuldu, 15 yıl önce derslerimizde herkesi etkisine alan, ilmiyle uçan, davranışlarıyla da gönül adamı büyük insanı rahmetle anıyorum. Mefkure insanı olarak yaşadı, İslam aleminin sosyolojik halini en iyi tahlil eden ve reçete olarak kültürel birikim ve özgüveni bizlere miras bıraktı. Alanında üstat idi, bir okul idi. Yeri doldurulamayacak bir ilim adamıydı... Allah'ım, makamını cennet eyle...

Murat Bayram
27.10.2010 22:59

125. Durmuş Hocaoğlu'nu geç tanımanın verdiği üzüntü ile Allah Rahmet eylesin. Toplumumuzda böyle kanaat önderlerini bulmak kolay olmuyor. Mekanı cennet olsun.

Atilla Yılmaz
27.10.2010 22:41

124. "Kaht-ı rical" vasatında, tıpkı fırtınaya kapılmış bir gemi misali çalkalanan ülkemizde rahmetli Hocamız Durmuş Hocaoğlu vahyin aydınlığındaki fikri derinliği ve istikameti ile sığınılacak limanımızdı. Eserlerinde ele aldığı meseleyi "efradını cami ağyarını mani" tarzda ele alma kabiliyeti ve onu ifadedeki muazzam kudretinin yanısıra "Hakikat"e olan aşkının; gönlünden aklına, aklından kalemine sirayeti; kendisi ile muhibbanı arasındaki zimni akrabalık bağının sebebidir. Can gözüyle aynel yakin görüşmenin ve tanışmanın nasip olmadığı Hocamızla olan ünsiyetimizten kafesinde gizlediği yüce Ruhunun, eserleri vasıtasıyla bizi kendisine doğru cezbetmesiydi. Bu metafizik rabıtanın meydana getirmiş olduğu hukuk münasebetiyle Rahmet-i Rahman'a vasıl olmuş Hocamızın üzerimizde olan haklarını helal etmesini istirham ederken, dar'ül ukba'da Resul-i Zişan(SAV) Efendimizle hem dem olmasını; geride bıraktığı başta evlad-ı iyaline ve cümle mühibbanına da Cenab-ı Hak'tan sabr-ı cemil niyaz ediyoruz.

Recep Temel
27.10.2010 22:38

123. Rahman olan'ın rahmetiyle karşılaşırsınız inşallah hocam. Türk milleti büyük bir mütefekkirini kaybetmiştir. Allah mekanınızı cennet, kabrinizi nur eğlesin.

Gökhan Gökçek
27.10.2010 22:32

122. 1975 yılından beri dost olduğumuz kardeşim Durmuş Hocaoğlu'NUN vefatına çok üzüldüm. Allah rahmet eylesin. Bütün aile efradına başsağlığı diliyorum. Makamı cennet olsun. Türkiye için büyük bir kayıp oldu. Ölüm herkes için mukadderdir. Her zaman onun için dua edeceğim.

Muhammet Sadık Hamidi
27.10.2010 22:31

121. Haktaala hazretleri uçmağa varan bizleri defa kere bilgilendiren, uyandıran, ikaz,eden beynimize-gönlumüze, taht kuran 2023'teki mulakatını birkaçkez okuduğum cok kişilere de okuttuğum, şimdi yine 2023'teki yazısını tekrar okuyacağım. Değerli hocamıza Rabbimden rahmet, dilerim. Kabri nur, mekanı cennet, olsun... Evlatlarına ve sevenlerine sabırlar dilerim....

Mustafa Üstibi
27.10.2010 22:24

120. Muhterem hocama Allah'tan rahmet dilerim. İslam itikadindan taviz vermeyen alim ve tevazu sahibi bir büyüğümü kaybetmenin huznunu yaşıyorum. Başımız sağolsun.

Cemalettin Aydin
27.10.2010 02:01

119. Ey Türk milleti başın sağ olsun. Saygıdeğer büyüğüm, alimim ve hocam mekanın cennet osun.

Fahrettin İyiyazıcı
27.10.2010 22:14

118. Allah(c.c.) hocamıza rahmet eylesin. Türk milleti çok değerli bir mütefekkirini kaybetmiştir. Hocamızın değeri ve fikirleri yıllar geçtikçe daha iyi anlaşılacaktır. Tarih Felsefesi derslerinizi unutamıyoruz. Biz gerçekten çok şanslı öğrencilerdik. Sizin talebeniz olma şerefini yaşattığı için rabbime hamd ediyorum. Mekanınız cennet olsun. İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.

Yüksel Erol
27.10.2010 22:02

117. Çok ama çok kıymetli kardeşim,

Daha geçenlerde (6 Ekim 2010) dersine girmiştim. Benim için "Beraber yatıp kallktığımız, bahçelerden beraber erik çaldığımız değerli dostum" demiştin. Dersini dinlemiştim. Notlar almıştım.

Değerli kardeşim, Namık Kemal vatanın kara günlerinde şöyle demişti: "Git vatan Kabe'de siyaha bürün". Sen ise; yine aynı vatanın bu karanlık günlerinde; "Kılıçla kalkan kılıçla düşer" demiştin.

"Türk Milleti Vatanını Korumuyor" diye "Türk Milletine Küstüm" demiştin. "Türk'ün Devleti Halet-i Nez'de" demiştin. Ama yine de; "Türk Milleti tehditler karşısında çil yavrusu gibi dağılacak millet değildir" demiştin. "Millet olmanın asıl kriteri budur" demiştin.

Bu aziz vatan için en çok endişelenen, en çok sorumluluk duyan sendin. Bunun için "Türk Milleti'ne kahraman lazımdır" diyordun.

Çok değerli arkadaşım. Asıl kahraman sendin. Bir insan daha nasıl kahraman olurdu, daha nasıl vatansever olurdu, daha nasıl Türk olurdu, daha nasıl Müslüman olurdu! Daha nasıl filozof olurdu! İşte sen bütün bu mukaddes değerlerin hepsini ruhunda toplamıştın.

Aziz kardeşim, alim kardeşim, filozof kardeşim, vefakar kardeşim, canım kardeşim ruhun şad olsun, mekanın cennet olsun.

Seni hiç unutmayacağım. Seni özleyeceğim. Ruhuna binlerce... binlerce... binlerce Fatiha gönderiyorum.

Mikdat (Hüseyin) Topçu
27.10.2010 22:02

116. Amcacım seni çok seviyoruz. Allah cennetiyle mükafatlandırsın. Peygamber Efendimizin şefaatine nail etsin inşallah. Çocuklarına ve eşine sabır versin.

Fatma Mehtap Uzun
27.10.2010 21:55

115. Ben çok kötü oldum, ne diyeceğimi bilemiyorum, çünkü çok şey var söylenecek onunla ilgili.. Hayatımdaki en önemli hocaydı, eğitim yıllarımın en önemli ismiydi.. Huzur içinde yatın hocam..

Zeliha Yıldırım Tok
27.10.2010 21:14

114. Durmuş hocama Allah'tan rahmet, mekanının da cennet olmasını diliyorum. Değerli bir bilimadamını ve kolay yetişmeyen değerimizi kaybettik.

Ahmet Rıza Şahin
27.10.2010 20:50

113. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

Bülent Murabıt
27.10.2010 18:54

112. Merhumla şahsen tanızmazdık ama çok defalar makalelerinden istifade etmiştim. Hak dergah-ı izzetinde misafir etsin.

A. Yılmaz Soyyer
27.10.2010 20:31

111. Bir medeniyet sözcüsü! Bu günün tarihinin işçisi ve geleceğinin tarihinin yazıcısıydı.

O'nun bu ağır kalemi ve çoğu zaman kalabalıklara anlaşılmaz gelen kelamı, temsil ettiği medeniyetin ağırlığı ve zor anlaşılabilirliğinin eseri idi. Bundandır ki; Türklerin medeniyetlerini hafife alıp sulandırması kadar O'nu kahreden ve asabileştiren bir şey daha olmamıştır. Türkler, Müslümanlar ve dahası insanlık, 'nasıl olurda bu kadar kandırılabilir' değil, 'nasıl olurda bu kadar kendilerini kandırabilirler' idi Durmuş Hoca'nın aklının ve kalbinin kaldıramadığı. O, milletinin bütün tembelliklerine ve ertelemelerine rağmen, Büyük Doğu Medeniyeti'nin koca yükünü zayıf omuzlarında taşımakla kalmadı yalnızca, bu ağır yük altında bir yandan aynı milleti uyarırken, bir yandan da Batı'dan süzdüğü hakikatleri Rusça'dan Türkçe'ye, Fransızca'dan Türkçe'ye, Almanca'dan Türkçe'ye, Latince'den Türkçe'ye ama illa Türkçe'ye kavuşturmaktan da geri durmadı. Fakat öyle ya! "Her gördüğü aydınlığı yangın zannedip söndürmeye çalışan."*, cemiyet Cemil Meriç'e yaptığını ne gariptir ki O'na da yapıyordu, neyse ki O'da Meriç'in tarihe yaptığını. İyiler oldukları yerde yatıp durmayı iyilik zannederken O, yapması emredileni** yaptı ve kalkıp uyardı.

Bugün zahiren aramızdan ayrılan Durmuş Hocaoğlu, mensubu olduğu çağa, medeniyete ve tarihe, musiki eseri bir çığlık atıp, özlemini duyduğu hakikate perdelerini kaldırdı. Ve geriye insanın dünyaya bırakabileceği en değerli şeylerden birisini bıraktı; Bezm-i Elest'de verdiğimiz sözü yeniden hatırlatan bir söz! Öyle ya, tarihimizin, medeniyetimizin, kültürümüzün, bu dünyada var oluşumuzun tüm gayesi, en başta ettiğimiz bu sözü aşkla en sonda da etmek değil miydi? Batıla, nefsimize, dünyaya fikrimizle dediğimiz bunca hayır, bu ikinci ve son "Evet!" için değil miydi? Arafta kalan Türk'lerin hafızası, bu yitimle şimdi biraz daha yetim ve savunmasızda kalsa, Durmuş Hoca'nın verdiği ve vardığı mücadele, şanlı bir şah-eser gibi görmek isteyenleri Türk Tarih Sahnesi'nin en güzide köşelerinin birinde bekliyor olacak.

Duamız odur ki,

Rabbimiz O'nu merhameti ile yargılasın ve kendisini bizlerden çok daha iyi anlayabilecek âlimlerin ve ariflerin meclisine muhabbetle ilave etsin. Ve geride kalan bizleri de "dosdoğru yolu, kendilerine nimet verilenlerin yolunu"*** fark ettirsin ve bu yol üzere dünyadan göçmeyi nasip etsin! Âmin!

* Bu Ülke, Cemil Meriç.
** Atıf; Müddessir Suresi, Kur'an-ı Kerim.
*** Atıf; Fâtiha Suresi, Kur'an-ı Kerim.

Fatih Erdem
27.10.2010 20:05

110. Hocamız için çok üzgünüm. Allah rahmet eylesin. Türk milleti bir büyük evladını daha kaybetti. Bizler onun ilminden, bilgisinden mahrum kaldık. Çok üzgünüm başımız sağolsun.

Mustafa Girgin
27.10.2010 19:19

109. Merhum Hocamızın makale ve yorumlarından eposta grubumuz aracılığıyla zaman zaman istifade ediyorduk. Vefatını acıyla öğrenmiş bulunuyoruz. Allah'tan kendisine rahmet, yakınlarına sabır diliyoruz.

Hülya Saygılı
27.10.2010 19:00

108. Bir Model Şahsiyet Olarak Durmuş Hocaoğlu

Durmuş Hocaoğlu Hakk'a yürüdü.

Türkiye nasıl bir "değeri" nasıl,bir "beyni" kaybettiğinin farkında mı acaba?

Gerek yazılı gerekse görsel basına bakarsak değil...

Entellektüel birikimi ve felsefi olgunluğu çok az aydınımızda bulunan hasletlerdi.

Okumaktan büyük keyif aldığım bir kalemdi. Ne yazık ki Yeniçağ'dan ayrılışından sonra -kendi sitesinde dahi- çok az yazdı.

Pek çok gencin yazılarını hararetle takip ettiği bir "model şahsiyet" olarak keşke daha çok yazabilseydi.

"Hiç kimse ölmek için genç değildir" der şair, ben ise "ölümün her yaşta genç olduğuna" inanırım.

Bilirim ki "Tevellütleri kaç olursa olsun fikir adamlarının yaşı yoktur". Bu sebepten Hocaoğlu'nun ani ve erken kaybından duyduğum hüzün katmerlidir.

Bir kaç yıl önce 28 Şubat'ın sorgulandığı bir tv programına katılmıştı.

"Batılaşma İhaneti" sonrası "Ruhumda Darp İzi Var" diyerek,"Batının Darağacında İsyan" edenlerin nasıl olup da; "Ankara'nın şerrinden Brüksel'in şefaatine" sığınabildiklerinin psikolojisini anlamaya çalışanların aksine, Hocaoğlu, "28 Şubat'ın en büyük özelliği 'Siyasi İslamcılar'la Batı'nın arasını düzeltmiş olmasıdır'" tespitiyle, hedefi İslami Camia olarak lanse edilen "28 Şubat Post Modern Darbe''nin asıl niyetini gözler önüne sermişti.

Durmuş Hocaoğlu'nu fiziki olarak kaybettik. Fakat O tıpkı Nurettin Topçu, Cemil Meriç, Necip Fazıl, Erol Güngör gibi, bir "model şahsiyet" olarak aramızda yaşamaya devam edecektir.

Mekanı cennet, ruhu şad olsun.

Allah rahmet eylesin!

"İnna lillahi ve inna ileyhi raciun"

Hakverdi Murat Merdamert
27.10.2010 18:43

107. "Alimin ölümü, alemin ölümü gibidir." Alemi, Türklüğü ve İslamı yetim, zihnimizi öksüz bırakmıştır... Felsefe ve tarihi besleyen "Tefekkür Kalemiz" Durmuş Hocaoğlu, alemi öldürerek; çok özlediği Rahmet'e kavuşmuştur. Rab'bim komşularına ve ona komşu eylesin bizi.

Dr. Ayhan Eralp
27.10.2010 18:35

106. N. Fazıl iyi adamlar iyi atlara bindi gitti diyordu bir hikayesinde. Yazık ki iyi adamlardan biri daha ecel kapısından geçti. Biz üzülelim. Ordakiler sevinsin.

İlk defa 90'lı yılların başlarında üniversite öğrencisi iken Türkiye Günlüğü Dergisi'nde yazdığı yazıları okuyarak tanıdım rahmetliyi. Aradan geçen yaklaşık yirmi yıl içinde yazdığı her şeyi okumaya çalıştığım nadir insanlardandı. Hatta Yeniçağ gazetesini bile ara sadece onun yazıları okumak için Salı ve Cuma günleri aldım. Yazıları her seferinde başka bir sayfaya konulsa da ısrarla o yazdı ben okudum. Hz. Ali "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" diyor. Durmuş Hocaoğlu bana bir harrften çok fazlasını öğretti. Hakkını nasıl ödeyeceğim bilmiyorum.

Allah rahmet etsin. Mekanın cennet olsun Hocam.

Ahmet Karaçavuş
27.10.2010 17:19

105. Yıldızlar bir bir kayıyor. Milletinden ve öğrencilerinden dua üstüne dua alabilenlere ne mutlu. Mekanı cennet olsun İnşaallah...

Türker Göksel
27.10.2010 17:16

104. Muhterem Hocam; yıllardır sizi takip ederek, ülkem için, sizinle teselli buldum, sizinle öfkelendim. Varlığınız bile memleketin buhran haline rağmen benim için bir umuttu. Hocam; makamınız Efendimizin makamı olsun, Cenabı Allah'ın Rahmetine nail olasınız. Fikirlerinizle, irşadımız sürecek. Hocamın siz değerli ailesine de başsağlığı diliyorum...

Mustafa Sinan Yaman
27.10.2010 16:54

103. Canım Abim, sensizliğe alışmak zor olacak. Şimdi Muhsin'lerle berabersin inşaallah. Allah (C.C) mekanını cenet etsin. Dualarımız seninle.

Okan
27.10.2010 16:25

102. Yeniçağ'da yazarken yazılarını dikkatle takip ederdim. Daha sonra Ankara'da bir konferansta kendisini yakından dinleme imkanı buldum. Diyebilirim ki Cemil Meriç'ten sonra yazı üslubunu en etkileyici bulduğum bir mütefekkirdi. Allah rahmet eylesin. Türk milletinin başı sağolsun. Vatan yiğit bir evladın daha kaybetti. Acılı ailesine başsağlığı dilerim.

Erdal Tekin
27.10.2010 15:18

101. Bir köşe yazarı olarak Yeniçağ gazetesinde yazdığı sıralarda tanıdığım, ancak kendisinin bir köşe yazarından daha ileride bir fikir adamı olduğunu anladığım ve internet sitesinden yazılarını indirerek okuduğum, çevereme tavsiye ettiğim Durmuş Hocaoğlu'na Allah'dan Rahmet, geride kalan aile efradına sabrı cemil niyaz ediyorum. Merhum erken dar-ı bekaya göçerek Türk Milliyetçiliği fikir sahaını ve milliyetçileri bu fikri ve fiili kaos ortamında kendisinden yoksun bıraktı. Fikri kısırlığın ve düşünenin olmadığı ülkemiz kendisini çok arayacaktır.

Halim Kaya
27.10.2010 15:15

100. Ölürse ten ölür, canlar ölesi değil! Dünyada tanımak, okumak ve dinlemek bahtiyarlığına eriştiğim müstesna insanların başında gelen durmuş hoca'ya selam olsun. Ölürsem görmeden millette ümmid ettiğim feyzi, yazılsın seng-i kabrime vatan mahzun ben manzun. Davanıza sahip çıkacak, fikirlerinizi bayraklaştıracak nesiller sizi unutmayacak. Mekanınınz cennet olsun.

Mustafa Arslan
27.10.2010 15:11

99. Mekanın cennet olsun hocam.

İsmail Yusuf Talaş
27.10.2010 15:10

98. Milliyetçilik fikriyatının büyük dava adamı, düşünce dünyamızın rehberi ruhun şad olsun, mekanın cennet olsun... Ailenizin ve milletimizin başı sağolsun... Rabbim senin gibi ulema sınıfının devamına nasip eylesin...

Doç. Dr. Hilmi Demir
27.10.2010 14:45

97. Merhum hocamıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ve bizlere cümleten baş sağlığı diliyorum..

Allah'ın işine karışılmaz lakin mekanı gönlümüzde cennettir. Kendisi hakkını helal etmiştir muhakkak, bizlerinde ufacık bir hakkı varsa helal olsun.

Türk milliyetçileri büyük bir idealisti kaybetti. Bir çok konuda kendisinden feyz aldık, derslerine girdik, istişarelerde bulunduk,yazılarını okuduk... çok şey öğrendik...aşikar ki, çok daha fazla şey öğrenecektik kendisinden...

Duyduğumda üzüntümü anlatamam. dilim varmıyor ama acı kaybımızdır....

Tekrardan saygıdeğer hocama Allah'tan rahmet diliyorum... Türk milletinin başı sağolsun...

Özhan Aktaş
27.10.2010 14:32

96. Değerli Hocamla üç haftalık bir teşrik-i mesaimiz oldu. Daha sonra irtibatımız internet ortamında devam etti. Bu sene de görüşme ümidiyle seminerlerini beklerken, vefat haberini aldığımız sabah içimizde bir buruklukla cenaze namazının kılınacağı camiye gittik. Sevenleri yalnız bırakmamıştı hocayı hamdolsun. Özellikle talebeleri, ömrünü adadığı gençler yalnız bırakmamıştı hocayı. Düşünen, inanan ve inandığı gibi yaşayan bir insanı kaybetmenin verdiği üzüntü biraz hafiflemişti bu manzara karşısında. Hocam "Veda" yazınızda belirttiğiniz gibi siz uyandınız. Gününüz aydın olsun. Ruhunuz şâd mekânınız cennet olsun. Türk Milleti'nin başı sağolsun.

Erdem Umudum
27.10.2010 14:06

95. Hocamızın vefat haberini derin bir teessürle öğrendim. Durmuş HOCAOĞLU gibi bir mütefekkirle, bilge, kamil, alim insanla tanışma şerefine erenlerdenim. Böyle bir değerden, görüş ve düşüncelerinden, yazılarından daha uzun yıllar istifade etmek isterdim. Türk milleti gerçek bir aydınını kaybetti. Türk milletinin başı sağolsun. Ailesine ve tüm sevenlerine yüce mevladan sabrı cemil niyaz eylerim. Mekanı cennet, ruhu şad olsun...

Metin Demirsoy
27.10.2010 13:52

94. Kıymetli Ağabeyim, Saygıdeğer Hocam,

Siz bizim için Türklük bilgisi Haber ve Yorum Grubu için bir kutup yıldızı idiniz.Sensiz yönümüzü bulmakta zorlanacağız.Şimdiden şedit ve bir o kadar nezaket ve şefkat dolu uyarılarınızı özledik.

Sevenlerinize, sevdiklerinize ailenize başsağlığı diliyoruz.

Evvel giden ahbaba selam olsun.

Sesiniz kulağımızda olacaktır aziz büyüğüm.

Maneviyatınız ve ülkünüzü elimizden geldiği gücümüz yettiğince takip edeceğiz.

Mekanın cennet olsun aziz büyüğüm.

Doç. Dr. Kemal Üçüncü
27.10.2010 12:57

93. Türk milleti ve bilimi adına çok büyük bir kayıp... Hepimizin başı sağolsun. Keşke eski bir öğrencisi olarak onu daha fazla anlayabilseydim. Allah'tan yakınlarina sabır niyaz ediyorum.

Ridvan Kutlu
27.10.2010 12:39

92. Allah rahmet eylesin... Mekanı cennet olsun...

Hüseyin Demirel
27.10.2010 11:44

91. Türk milleti gerçek bir münevverini, yol gösteren yıldızlardan birini daha kaybetmiştir. Hocamızın mekanı cennet olsun. Milletimizin başı sağolsun.

Ertuğrul Menteşe
27.10.2010 10:56

90. "Âlimin ölümü, âlemin ölümü gibidir."

Düşünür, aydın, entelektüel, milliyetçi... benzeri kelimeler telâffuz edilince ilk aklıma gelen isimlerden biriydin.

Hakk'a yürüdüğünü öğrendiğimde irkildim. Çok sevdiğim, saydığım, ailemden birini kaybetmişim hissene kapıldım. Zirâ Türk Milleti büyük bir ailedir; sen de saygı duyduğumuz, pürdikkat dinlemeye çalıştığımız bir büyüğümüzdün.

Mekânın Cennet-i Âlâ olsun Durmuş HOCAOĞLU. Allah(c.c.) seni rahmetiyle yarlıgasın.

Ve "Her ölüm erken ölümdür". Fakat Türkiye'nin, Türk Gençliğinin ve bilhassa Türk Milliyetçilerinin sana gerçekten ihtiyacı vardı...

Mehmet Ertuğrul
27.10.2010 10:01

89. Türk Milleti ve Devleti çok büyük bir evladını; Türklük Alemi büyük mütefekkirini kaybetti.Yalnızdı; ancak, cihana bedeldi. Allah rahmet eylesin; mekanı cennet olsun.

Şahin Yaman
27.10.2010 09:54

88. Sen, kendi ifadenle, "Türklerin kanayan vicdanı" idin ve aklımız başımıza gelinceye kadar, yani vatanımızın elimizden usul-usul alındığını idrak edinceye kadar Bizi hiç rahat bırakmayacağını" söylüyordun. Mateessüf, Sen hayatta iken, her türlü sosyal uyuşturucular ile afyonlanmakta olan millettaşların, içine düşürüldükleri gayya kuyusundan çıkıp da Sen'in sesini duyamadılar. Fakat, tarih uzun bir maratondur ve henüz yolun sonuna gelmedik. Sen artık hayatta değilsin ancak geride bıraktığın eserler bize "boz yeleli kurt" gibi yol göstermeye devam edecek. Nur içinde yat Aziz Hocam. Mekanının cennet olduğuna kaniim.

Mustafa Tezel
27.10.2010 09:02

87. Allah rahmet eyleyin.Mekanı Cennet olsun. Türk Milletinin başı sağolsun

Ayhan Eskimez
27.10.2010 08:57

86. Yolun açık olsun özü bir sözü bir, kalemi bir kelamı bir hocam. Cenab-ı Mevla rahmetine nail eylesin.

Hüseyin Karadağ
27.10.2010 06:21

85. Âlimin ölümü âlemin ölümüdür. Mekanın cennet olsun sevgili hocam.

Muhammed Şahin
27.10.2010 02:01

84. Selamların en güzeli ile Esselamü Aleyküm, Rabbimizin Selami, Rahmeti ve Bereketi merhum Durmuş hocamın ve acılı ailesinin üzerine olsun. Mekanın cennet olsun hocam.

M.Sinan Akgül
27.10.2010 01:36

83. Söyleyecek hiç bir şey bulamıyorum..tanıdığım en entellektüel insandınız siz.. Her konuda engin düşüncelerinizden feyz alırdık... Felsefenin o anlamlı dünyasıyla tanıştırmıştınız bizi... Hep daha fazla okumak, daha fazla öğrenmek istiyordu insan sizin öğrenciniz olarak... Çok yetersizdi çünkü bilgi dağarcıgımız sizin derın bilgilerinizin yanında... Mezun olduktan sonra ziyaretinize gelememiş olmak en büyük pişmanlığım... Nur içinde yatın...

Zeynep Koşar
27.10.2010 01:27

82. Hocam mekanın cennet olsun. Seni "Turkiye Günlüğü"nde tanıdıktan sonra tüm kitaplarını temin etmiş ve büyük bir saygıyla okumuş, her ortamda hürmetimi ve değerinizi ifade etmiştim. Dostlar arasında kendini milletinin ve devletinin ali çıkarları hususunda belkide biraz fazlasıyla üzdüğünü,sağlığını zorladığını söyler dururduk. Bahtiyarım ki sadece vefatının ardından methiye düzme durumunda kalmadım. Çok değil daha bir iki ay önce Kosova'ya evlad-ı fatihana ders vermeniz, Sultan Murad Hüdevandigar'a Fatiha okumanız için davet amacıyla açtığım telefonda nazik bir uslupla bacaklarınızdaki ağrıyı mazeret göstermiş ve yakın zamanda gelme sözü vermiştiniz, nasip değilmiş. Bu dünyanın çilesine takat buraya kadarmış. Hazreti Muhammed Mustafa'ya komşu olmanız duası ile Fatiha'lar ve Yasin'ler hediyemizdir ruhuna.

Kürşad Mahmat
27.10.2010 00:57

81. Harmanladığı ilimleri damıtan ve yaraya merhem verir gibi veren kıymetli bir mütefekkürümüzü kaybettik. Rabbim mekanını cennet eylesin... Amin.

Uğur Yıldız
27.10.2010 00:38

80. Allah rahmet etsin. Mekanı cennet olsun. Rahmetliden kısa süre de olsa faydalanma imkanı oldu. Her zaman düşünmeye zorlayan kendine has bir üslubu vardı. Zamanımızın en büyük düşünürlerinden olduğunu düşünüyorum. Farklı disiplenleri bir arada meczedip değerlendirme yapabilen ender insanlardandı. Allah rahmet etsin. Taksiratını affetsin.

Muzaffer Ayanoğlu
27.10.2010 00:28

79. Hocamızın ruhu şad, mekanı cennet olsun inşallah...

Halil Turgut
26.10.2010 23:32

78. Sevgili Dayım, seni şimdiden çok özledim. Çok bilgili, çok okuyan ve idealist bir insandın. Seni hem çok özleyeceğim hem de hep örnek alacağım. Mekanın cennet olsun.

Hilal Şermet
26.10.2010 23:30

77. Kendisini sağlığında tanıma ve çok değerli fikirlerinden istifade etme onuruna ve mutluluğuna ulaştım. Vefatını büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyorun.Kendisine yüce mevladan sonsuz rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağolsun.

Selami Akdere
26.10.2010 23:21

76. Türkiye'min başı sağolsun, ülkem çok değerli bir aydınını kaybetti. Yakınlarına sabır, değerli hocama Allah'tan rahmet diliyorum.

Melike Kurcan
26.10.2010 23:17

75. Çok degerli mütefekkirimiz münevver insan Durmus Hocaoglu'na Allah'tan rahmet, geride kalan yakınlarına ve Türk Milleti'ne sabır ve başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.

Özgür Dagarslan
26.10.2010 22:44

74. Umum Türk Milliyetçilerinin başı sağolsun.. Türk Milliyetçiliği Mefkûresinin 'fikir öncüleri'nden, rahmetli Ziya GÖKALP'in de vefat yıldönümüne hemen hemen denk gelen günlerde ve bir zamanlar "asker çocuğu" olarak da olsa "Türk Milliyetçiliği Fikir Hareketi"nin içinde olup da; şimdiler de "Marksistler" gibi Türk Milliyetçiliği'nin 'tahkir' edenlerin 'türediği' bir "acaip değişim anaforu"nda, çok muhterem bir mütefekkirimizi, bir münevverimizi 'baki âleme' uğurlamanın hüznü, hepimizi kaplamış olmalı... Lütfen "değerlerimizi yaşarken de anlama cehdimizi" sergiliyebilelim... Rabbim ailesine ve camiamıza sabırlar versin.(Âmin)

İsmet Gültekin
26.10.2010 22:34

73. Çok büyük bir değer... Türkiye'de parmakla gösterilen ender bilimadamlarımızdan biri. Saygıdeğer hocamızı rahmetle anıyorum. Yakınlarına Allah'tan sabır diliyorum. Başımız sağolsun..

Sinem Gümüş
26.10.2010 22:32

72. Bilge adam Durmuş Hocaoğlu'nun derin üzüntüsü içindeyim. Kendisine gani gani Allah'tan rahmet diliyorum. Bilge Adam Hocaoğlu'nun ani vefatı beni çok üzdü. Aksiyon Dergisi'ndeki o güzelim yazılarını saklıyorum. Mekanın cennet olsun güzel adam.

Abdurrahman Büyükkeskin
26.10.2010 22:22

71. Dersine girmekten zevk aldığım,sohbetlerinde bulunmaktan şeref duyduğum ve şu fani ömrümde tanıdığım tek "gerçek" bilim adamı Durmuş Hocam bizleri sohbetinin tadından, ilminin sadakasından mahrum ettin senden öğreneceğimiz çok şey vardı be hocam bu kadar erken bu kadar ani ve bu kadar çabuk gitmemeliydin...Tıpkı fikirleriniz gibi ayakta, tıpkı karakteriniz gibi dimdik ebediyete yürüdünüz hocam size bu yakışırdı.... Mekanın cennet olsun hocam

Ahmet Çelik
26.10.2010 21:56

70. Muhterem hocamız Durmuş HOCAOĞLU'nun aramızdan ayrılmasından dolayı derin üzüntü duymaktayız. Hocamıza Allah'tan rahmet, ailesine, dostlarına ve talebelerine baş sağlığı diliyoruz. Mekânı cennet, ruhu şâd olsun. Hoca'nın talebesi olmakla müşerref olan bizler idrakimiz seviyesinde onun engin ilim ve irfanından istifade etmeğe çalıştık. Üzerimizde tesiri, emeği çoktur. Allah ondan razı olsun. Bizim onu anlatmamız zor.Bir yazısında her buluşma sevinçtir, her ayrılık hüzün... diyordu. Asli vatana göçen hocamız bizi hüzne boğdu, ebedi hayatta buluşma sevincini yaşamak ümidiyle...

Sevda & Salih Sulak
26.10.2010 21:51

69. Kayıp idrakimizin keşfinin savaşını verdi. Üst kademe fikir işçisi. Milletin varlık sebeplerini kavramış ve bu aşamada sebeblerin savaşını verirken kimsenin tepkisini, yıldırma politikasını umursamayan fikir cengaveri. Münzevi bir mitefekkir olmaktan ziyade, memleketimin ruhunu en ince noktasına kadar bilmesi bırakmış olduğu en büyük miras. Biz senden razıyız, Allah da senden razı.

Yusuf Taha
26.10.2010 21:44

68. Sayın Durmuş Hocaoğlu hocamızın vefatını elim bir teessürle öğrendik. Merhuma Yüce Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve biz sevenlerine sabr-ı cemil dilerim. İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.

Süleyman Tuğral
26.10.2010 21:22

67. Kıymetli hemşehrim, fikir, düşünce adamı, güzel insan Hocamızı kaybetmenin üzüntüsü içindeyim... Tüm sevenlerine ve ailesine sağlık ve sabırlar diliyorum... Allah mekanını cennet etsin...

Gürsel Karapınar
26.10.2010 21:21

66. Değerli Hocamızla çok da uzun sayılmayacak kadar vakit geçirdik. Üzerimizdeki emekleri için müteşekkiriz. Ailesine, sevdiklerine ve öğrencilerine sabırlar dilerim. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun...

Ozan Alkan
26.10.2010 21:16

65. Mekanın cennet olsun hocam. Ailesinin, dostlarının ve sevenlerinin başı sağolsun.

Şaban Kahraman
26.10.2010 20:53

64. Merhum Durmuş Hocaoğlu'nun Gönül Dostları,

Milletinin dertlerini, milletin kendisinden daha fazla dert edinen büyük mütefekkir Durmuş Hocaoğlu'nun vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine sabırlar diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun!

Haberi okuyunca üzüntüyle birlikte korkuya da kapıldım ve kendi kendime şunu sormadan edemedim: O'nun milleti adına korktuklarının gerçekleşmesi çok yaklaştı da Allah, olacakları dünya gözüyle görmesin diye mi hemen çağırdı acaba? Korkunun ise hiç bir şeye faydası yok!

O, 'Quid rides? De te fabula narratur' dedikçe çoğumuz ona gülmeye devam ettik. Allah sonumuzu hayır eylesin!

Mustafa Uğurlu
26.10.2010 20:51

63. Durmuş Hocaoğlu'nu tanımak bahtiyarlğına eriştiğim için kendimi şanslı hissediyorum. Merhum hocamızla konuşmak, sohbetini dinlemek bende çok farklı duygular uyandırmıştı. Hani kan ter içinde kalırsınız da bir pınar başında kana kana su içersiniz ya, ne kadar içerseniz için o suya kanamazsınız. İşte öyle bir şey. Durmuş Hocaoğlu'nu dinledikten, sohbetine katıldıktan sonra müptelası olup dinlemeye doyamadım. Bilhassa doktora derslerine giren öğrencilerini kıskanırdım. Ah şimdi İstanbul'da yaşasaydım da bu derslere girebilseydim diye çok söylendiğimi hatırlıyorum.

Türk Düşünce Hayatı yeri kolay kolay doldurulamayacak bir değerini kaybetti. Türk Milliyetçileri kendilerini 21. yüzyıla hazırlayan fikir atalarından birini kaybetti. Allah rahmet eylesin, mekanı Cennet olsun.

Evlattarından tek dileğim, bu sitenin yaşaması. Bugüne kadar, "Durmuş Hocam bu konuda ne der?" diye kendi kendimize sorduğumuzda okuduğumuz siteyi şimdi malesef "Durmuş Hocam bu konuda ne demiş?" diye okuyabilelim.

Sevgi ve saygılarımla

Eray Aybar
26.10.2010 20:50

62. Selam ile,

Aile efradının, sevenlerinin ve milletimizin başı sağ olsun. Mekanı Cennet'tir inşallah...

Kalbi dualarımın ve taziyemin kabulunu istirham eylerim.

Turhan Kaya
26.10.2010 20:50

61. Sevgili Hocam, Ruhun şad olsun, mekanın cennet olsun. Dualarımız seninle. Sizi tanımak, size talebe olmak bizim için ne büyük onurdur. Hakkımız sonuna kadar helal olsun. Arkanızdan Fatihalar okuyacak talebelerinizin olduğunu bilmenizi isterim. Efendimize komşu olmanız temennisiyle...

Talebeniz Yasin Akova
26.10.2010 20:07

60. Mekanı cennet olsun. Milletimizin şuurlanmasında çok büyük hizmetleri olmuş fikir üstadı, hakiki münevver, Allah adamı hocamıza Allah'tan rahmet kalanlara başsağlığı diliyorum.

Mehmet Kar
26.10.2010 19:56

59. Büyük üstad ve Türk düşünüre Allah'tan rahmet, ailesine sabrı cemil niyaz ediyorum.

Veysel Demir
26.10.2010 19:49

58. Müslüman Türkü,Müslüman Türk yapan değerleri bilen,o değerlerin topluma hakim olması için çalışan,kafa yoran,Türk gibi yaşayıp,Türk gibi ölen yiğit insan rahat uyu.Efendiler efendisinin yanında olduğunu biliyoruz.Biliyoruz biraz sonra Dedem Korkut'a tekmil vereceksin.Piri Türkistani Hazretleri tarafından kucaklanıp,belkide Oğuz dedemle tanıştırılacaksın.Rabbim yarın bizleri de aldığı zaman inşaallah sana komşu eyler.
Sen rahat uyu güzel insan.
Sen rahat uyu yiğit insan.
Sen rahat uyu gerçek alperen.
Sen rahat uyu.
Rabbimin cennetinde rahat uyu.

Musa Serin
26.10.2010 19:21

57. Türk Milliyetçiliği fikrinin yılmaz savunucusu ve büyük fikir adamı Durmuş hocamızı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşamaktayız.Değerli hocamıza Allahtan rahmet ailesine başsağlığı dilerim.Mustafa Kılınç.

Mustafa Kılınç
26.10.2010 19:17

56. Muhterem Hocamıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine sabr-ı cemîl niyaz ederiz. O "Sessiz yaşadım kim beni nerden bilecektir" dediği gibi fazla bilinmeden yaşadı. Gerçi sessiz de sayılmazdı. O sesleniyordu; ama birileri kulaklarını tıkıyorlardı. Devrini bulamamış bir mütefekkirdi. O, İslam'ın ilk iki yüz yılına yakışan bir sima idi. Bu devre fazla ve ağır geldi. Bu yüzden yalnızdı; yıldızdı. Üzüldük, ama elden ne gelir... Kader... İnşaallah bundan sonra kıymeti bilinir.

Ahmet Çelen, Alanya
26.10.2010 18:57

55. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun ...

Hamza Dilsiz
26.10.2010 18:55

54. Yüksek lisans yaparken Bilim Felsefesi dersini almıştım hocamdan. Bu ders bana kişisel ve mesleki olarak çok katkı sağladı. Kendisini tanıma ve öğrencisi olma şansına sahip olabildiğim için mutluyum. Bizlerin üzerinde hakkı vardır. Umarım helal etmiştir. Kendisine Allah rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Nilay Duru
26.10.2010 18:51

53. Boşluğu asla doldurulamayacak bir fikir adamını, adam gibi adam bir düşünürü kaybetmenin üzüntüsü içindeyim. Değerli ailesine sabr-ı cemil diliyorum. Tüm ilim dünyasının başı sağolsun.

İrfan Deniz
26.10.2010 18:47

52. Allah rahmet eylesin. Makami cennet olsun.

Dr. Naim Kapucu
26.10.2010 18:45

51. Hocamıza Allah'tan af, mağfiret, rahmet niyaz ediyor. Ailesine, sevenlerine, yakınlarına taziyelerimizi sunuyoruz. Nur içinde yatsın, Allah makamını cennet etsin.

Fevzi Pehlivanlı
26.10.2010 18:24

50. Ruhun şad olsun hocam. İstanbul'da öğrenciyken tanışmak ve sigara içmek nasib olmuştu. Senin kitaplarını basmayan çok muhterem müslümanlar pek muhterem milliyetçiler şimdi basarlar herhalde, methiyeler düzerler, bilemedi uğruna ömrünü çürüttüğün Türk milleti kıymetini. Veyl olsun....

Halim Yeşilyurt
26.10.2010 18:02

49. Üniversite okudum. Master yaptım. Yüzlerce akademisyen tanıdım. Fakat tanıdığım yegane entelektüel kişi merhum Hocaoğlu idi..

Zafer Çınar
26.10.2010 17:59

48. Büyük Mütefekkir, düşünür, Türk Milliyetçisi, Aydın Durmuş Hocaoğlu'nu rahmetle anıyor, dualar ediyorum...

Tuncay Canbulat
26.10.2010 17:50

47. Türk milliyetçilerinin yetişmesinde, alplerin eren olmasında büyük emeği olan ağabeyimizdi. Mekanın cennet olsun, Türkmen beyi başkanıma selam söyle. Allah'ın selamı ve bereketi Hz. Muhammed'in ve tüm inananların üzerine olsun... Amin.

Hidayet Karabay
26.10.2010 17:47

46. Büyük bir merakla takip ettiğiniz, her sayfasında heyecanınızın arttığı, satırları hızlı hızlı okuyup bir sonraki sayfaya geçmek için can attığınız, okudukça bitmesin istediğiniz bir romanın, ansızın, orta yerinde bitivermesi gibi Durmuş HOCAOĞLU'nun ölümü. Dayanılmaz bir eksiklik duygusu... Öz babası hayattayken, babasını kaybeden bir evladın hislerini anlamak... O'nu tanıdığımda 19 yaşındaydım. Ne yapacağını, ne tarafa gideceğini bilmeyen bir yeniyetme... Şimdi 29 yaşındayım ve merak ediyorum, o olmasaydı, onunla tanışmamış olsaydım bugün nerede, ne yapıyor, nasıl bir insan olurdum. Manevi dünyamın en önemli mimarıdır Durmuş HOCAOĞLU. Kesintilerle 9 yıl öğrencisi olabilme şerefine nail oldum. Hayatımdaki ilk ve tek makaleyi onun teşvik ve desteği ile yazdım. İçimdeki akademik heves ne zaman bıkkınlık ve körelme noktasına gelse onu gördüm karşımda; granitten, bazalttan bir kaya gibi dimdik dururdu ve bana moral verirdi. Kolum, kanadım oldu; bana bu alemde nasıl uçulacağını öğretti ve şimdi kartalların yavrularını yüksek kayalardan boşluğa bırakması gibi ansızın bıraktı, o güzel insanlar gibi güzel atına binip gitti; fakat bir farkla: artık uçmayı biliyordum.

Bir daha onu göremeyecek olmak çok ağır geliyor, en son ne zaman ağladığını bile hatırlamayan ben, şu satırları yazarken bile boğazımdaki demir lokmayı yutkunmaya çalışarak erteliyorum. Sevgili hocam, şimdi inşallah, çok sevdiğiniz babanızın ve çok özlediğinizi söylediğiniz annenizin yanında vuslata ermişsinizdir. Yokluğunuzdaki tek tesellim budur.

Sevgili hocamın ailesine sabır, kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Türk milletinin başı sağolsun...

İlker Şener
26.10.2010 17:02

45. Merhum hocamızı yakından takip etmeye çalışan birisi olarak vefat haberini almanın büyük üzüntsü içerisindeyim. Değeri hiç kaybolmayacak ve yeri asla doldurulamayacak bir ilim ve fikir adamı idi. Benim gözümde Türk milliyetçisi bir filozoftu. Hemşehrisi olmanın vermiş olduğu duygusallıkla hocanın vefatını daha da derinden hissetmekteyim. Türk milleti çok büyük bir değerini kaybetmiştir. Allah gani gani rahmet eylesin; ailesinin başı sağolsun.

"Uçmağın cennet olsun yiğit adam!"

İsmail Oğuz Başağa
26.10.2010 16:59

44. Durmuş Hocaoğlu benim sadece amcam, baba yarısı değil hocamdı. Yeri doldurulamayacak bir insandır. Allah cennette bizi onun sohbetlerine dahil etsin. Amin.

Mehmet Selim Hocaoğlu
26.10.2010 16:48

43. Saygıdeğer Okurlar,

Türk kültür hayatının yaşayan büyük fikir adamlarından Dr. Durmuş HOCAOĞLU Beğefendi'nin Hakk'a yürüdüğünü, değerli meslektaşım Doç. Dr. Kemal Üçüncü'nün mektubu vasıtasıyla öğrendim.

Bizler 'ölümün hak olduğuna' ve 'öte dünya'ya inanan insanlarız:

"O'ndan geldik ve yine O'na döneceğiz." (Kur'an-ı Kerîm)

"Âlimin ölümü, âlemin ölümü gibidir." (Hadis-i Şerif)

Cenab-ı Hak, Türk Milleti ve ülkemiz için sarf ettiği gayret ve emeklerinin karşılığını inşaallah ziyadesiyle verecektir. Bunun için Tanrı'ma niyaz ediyor ve duamın Yüce Yaradan'ım tarafından kabul edileceğine de yürekten inanıyorum!..

***

Ben de bu hususta bir şeyler yazmak ihtiyacını duydum ve bu satırları karalıyorum:

Böylesi büyük felsefeci ve âlimlerin kıymetini, bizim gibi 'sözel' tarafı ağır basan toplumlar, maalesef onlar yaşarken fark edip anlayamıyorlar!.. Milliyetçi-muhafazakâr aydınlarımız ve 'akademiya'da görev yapan "memur-akademisyenlerimiz" de bu kaydettiğimiz hükme elbette, öncelikle dâhildirler. Hele hele kendini 'aydın' kabul edip, ileride "telef olacaklarını" göremeyen "insanların" bu baptaki veballeri gerçekten çok büyüktür!..Neyse, geçelim!... "Söz uzanır ger' kalanın der isem."

***

Kendileriyle yüz yüze görüşüp tanışmak maalesef kısmet olmadı ama internet üzerinden rahmetliyle arada sırada haberleşiyorduk.

İşte bunlardan en sonuncusu, yazdığım iletime karşılık olarak 1 Eylül 2010 günü kaleme aldığı mektuptur.

Kendilerinin hâlini hatırını sorduktan sonra, -aşağı yukarı- şöyle yazmıştım: "Üstadım, herkes, özellikle de bu ülkenin aydınları ve kanaat önderleri, 12 Eylül'de yapılacak referandumda verecekleri oyun rengini -'evet', 'yetmez ama evet' ve 'hayır' şeklinde açıklıyorlar!.. Yazdıklarınızı dikkatle takip edenler okurlarınız, bu husustaki kanaat ve düşüncelerinizi merak etmekteyiz. Vakit bulur ve sıhhatiniz de elverirse, konuya dair görüşlerinizi yazabilir misiniz?"

Rahmetli Üstad da felsefî yanı ağır basan fakat aynı oranda da 'ironik' mektubu yazmışlar ve internet ortamında yayınlamışlar idi. (http://www.durmushocaoglu.com/dh/yazi.asp?yid=5581800).

***

Bugün 24 Ekim 2010! Okurlar belki de 1 Eylül- 24 Ekim arasındaki 54 günlük süre içerisinde 'gündem'in hızla değiştiğini ve eskidiğini düşünebilirler. Şahsen ben öyle olmadığını düşünenlerdenim.

Onun için rahmetli büyük vatansever, felsefeci ve âlim Dr. Hocaoğlu'na ait bu mektubun, "anlama cehdi gösterebilecek" muhataplarına çok şeyler anlatacağına inanıyorum.

Mektubuma son verirken tekrar Dr. Durmuş Hocaoğlu Beğefendi'ye Cenab-ı Hak'tan rahmet ve mağfiretler niyaz ediyor, hepinize saygılar ve sevgiler sunuyorum.

Prof. Dr. İsmail GÖRKEM, Erciyes Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi
26.10.2010 16:24

42. Çok değerli hocam, vefat haberinizi alınca inanın çok üzüldüm... Öğrencilk yıllarımda sizin derslerinizi, seminerlerinizi, konferanslarınızı hiç kaçırmaz, köşe yazılarınızı, kitaplarınızı her zaman yakından takip ederdim... Hatta bir keresinde size çay ısmarlamak istemiştim de kabul etmemiştiniz.. Siz "ne zaman para kazanmaya başlarsanız o zaman çayınızı içerim" demiş ve siz bana çay söylemiştiniz...Fikir, düşünce ve sosyal hayatımda sizlerin çok belirgin izleri var onlar asla silinmeyecektir. Sizleri, filozofça düşüncelerinizi asla unutmayacağız... Bizlere öğrettiklerinizi, biz de şimdi Türk gençlerine aktarmaya çalışıyoruz, gözünüz arkada kalmasın hocam.. Ruhunuz şad, mekanınız cennet olsun... Güle güle hocam... Sizi çok seven öğrenciniz....

Veysel Turan
26.10.2010 16:01

41. Allah'tan rahmet diliyorum.

Ahmet Karahan, Mersin
26.10.2010 16:00

40. Vatanımız çok değerli bir düşünürünü kaybetmiştir. Türkiye'mizin başı sağolsun Cenab-ı Allah mekanını cennet eylesin.

Selçukhan Karaaslan
26.10.2010 15:52

39. Türk'ün bu değerli bilgesi ile şahsen tanışmak olanağını ne yazık ki bulamadım. Ama onu yazılarından hep takip ettim.

Has bir insandı. Müthiş bir bilgi birikimi vardı.

Onun sonsuzluğa göçmesi Türk milleti için büyük bir acı; düşünce dünyası için yeri doldurulamayacak büyük bir kayıptır.

Yakınlarına sabır diliyorum.

Tüm Türk milletinin başı sağ olsun.

Durmuş Hocaoğlu adlı, az yetişen fikir kahramanı erin, durağı uçmak olsun. Saygılarımla.

Mevlüt Uluğtekin Yılmaz
26.10.2010 15:40

38. Varlığından övünç duyduğum bir Türk aydını idi. Allah mekanını cennet eylesin. Her alim gibi bir boşluk bırakarak Hakk'a yürüdü.

Prof. Dr. E. Murat Esin
26.10.2010 15:37

37. Başımız sağolsun. Sevenlerine ve yakınlarına sabrı cemil niyaz ediyorum. Her ne kadar söylenecek çok şey olsa da kelimelerin kifayetsiz kalacağının farkındaym. Sadece şu kadarını söylemeliyim ki korktuğum başıma geldi. Saygıdeğer hocam kendini, ilme ve vatanına-milletine adamış biri olarak sıhhatini hep ihmal etti. Kendisine bunu hatırlattığımızda kaplumbağa gibi 150 yıl yaşamaya aslan gibi 10-15 yıl yaşamayı yeğlerim minvalinde cevaplar verirdi. Nitekim öyle de oldu. Ne yazık ki bir çok akademik ve fikri çalışması yarım kaldı. Evlatlarından istirhamım bu konuda gereken alakayı göstermeleridir. Ne yazık ki epeydir görüşemiyorduk ve son bir kez görüşüp muhabbet edemedik. İçimde kaldı. Şimdi artık okul zamanında aldığım tomar tomar notları ve kitaplarını yeniden okumak ve hocamın aziz hatırasını yaşatmak zamanıdır benim için. Rabbim rahmet eylesin...

Ferhat Kaya
26.10.2010 15:36

36. Sizin gördüklerinizi görebilmek için sizin kadar yükselmek gerekirdi; ama o kanatlar kimde var?

Melih Yürüşen
26.10.2010 15:34

35. Allah rahmet eylesin... Mekanın cennet olsun...

Nebi Çağraş
26.10.2010 15:01

34. Veysel Karani misali, Kendisini görmeden sevdiğim, okuduğum, ismini duyunca heyecenlandığım, bir büyük Türkçü, Mütefekkir ve bilim adamı daha Hakk'a yürüdü.

Korktum, endişelendim, ürktüm, içim titredi... onlar varken bize çok bir yük kalmıyordu, fikir çilesi çekmek, yazmak, konuşmak... her ne ise onlar bizim adımıza bizim dilimizde yapıyorlardı. Şimdi bu yükü omuzlarımda hissetmeye başladım.

Eğer merhum Hocaoğlu, Türkçe değil de başka bir dilde yazsaydı, biz felsefeciler onu "Çağdaş Filozoflar" arasında muhakkak tanıtmak zorunluluğu hissedecektik. Oysa Türkçe yazan, Türkçe konuşan bir filozof olarak merhum Hocaoğlu'na, mealesef, makus talihini yenememiş diğer Çağdaş Türk Düşünürleri gibi, hakettiği değer verilmemiştir. Talebeleri ve sevenleri olarak kaybımız ve acımız büyüktür.

Merhum ve muhterem Hocama Mevla'dan mağfiret dilerim.

Yrd. Doç. Dr. Önder Bilgin
26.10.2010 15:01

33. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Böyle fikir ve namus abidesi kişiler Türkiye'de kolay yetişmiyor..

Murat Boydak
26.10.2010 14:52

32. Otobüsü perona girmiş fakat kendisi 10 dk geçmesine rağmen inmemişti. Bir an işte yanlış anladık dedim otobüsünün saat kaçta olduğunu yanlış anladık derken ya dedim otobüsün içinde olmasın deyip hızla otobüsün içine daldım evet 21 numaralı koltukta birisi derin bir şekilde uyuyordu, yaklaştım baktım tanımaya çalıştım evet ta kendisiydi mütefekkir, çile adamı, davaya adanmış bedeniyle Durmuş hoca. Allah'ım dedim nasıl uyandırsam ki ne der acaba ters bir şey söyler mi? rahatsız etmeyin kardeşim mi der ? Ya Allah dedim ve hafifçe omuzuna dokundum "Hocam geldiniz dedim" uyandı toparlandı ve kusuruma bakmayın Mustafa Beğ dedi ama mahçup oldum ne kusuru diyecektim diyemedim....

Yukarıda yazdıklarım kendisini 16 Mayıs 2009 tarihinde Grup olarak (Türk Ocakları Akademik Çalışma Grubu) davet ettiğimiz gün cereyan etmişti. Dolu Dolu 40 saat geçirdik kendisiyle gerçek anlamda bir okuldu o saatler, hiç bitmesin istedik çok şey öğrendik, kendisi kesinlikle bir ummandı. 23 Ekim günü mail kutumda kendi sitesinden gelen "Durmuş HOCAOĞLU'nu kaybettik." başlığını görünce dedim ki "hoca yine çarpıcı bir başlık atmış". Zaten uzun zamandır yazmıyordu demek ki bu sefer iyice bıraktı veda yazısıdır sanmıştım. Ancak maili açınca boğazım düğümlendi elim ayağım kesildi, Allahuekber dedim. ve Eveeet hocam Baybut'ta başlayan o çileli ömrün İstanbul'da nihayete erdi dedim dedim ama nasıl dedim bir bilsem. "Her nefis ölümü tadacaktır" mutlaka ve mutlak olan yürüdü zaten ama kolay olmuyor işte sarsıntıyı atlatmak.

Hoca'yı tanıdığıma o kadar seviniyorum ki herkese anlatıyorum tanımayanlara tanıtıyorum anlatıyorum. Onun birikimini ,eşsiz dağarcığını, inanılmaz zekasını anlatacak değilim. O İnanmıştı gereğini yaptı hem de hakkıyla, rabbim razı olur inşallah... Bu satırları yazarken gözlerim buğulu, ellerim titriyor resmine bakamıyorum ve diyorum ki hocam seni anlamadılar, anlayamadılar ve dahi anlayanların da hiiç işine gelmedin sen. Ama bizler seni hakkıyla anladık ve anlatıyoruz ve anlatmaya devam edeceğiz inşallah..

Herkesi bu vesileyle yeniden hoca'yı anlamak için onu okumaya davet ediyorum Kendisi bu siteyi kurarak çok büyük bir hizmeti bizlere zaten sunmuştu hiç olmazsa onun anısına yeniden anlayalım. Allah C.C. onu efendimizin sancağı altında toplanmayı nasip etsin ve yardımcısı olsun, hepimizin hasseten de ailesinin başı sağolsun...

Mustafa Asım Mutlu
26.10.2010 14:42

31. Kendisine Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve Türk Milliyetçiliği camiasına sabır ve başsağlığı dilerim. Mekanı cennet olsun. Ruh'u Şad Olsun.

Hulusi Köşker, Ankara
26.10.2010 14:33

30. Abi çooook sevdiğim manevi hocam Durmuş Hocaoğlu'nun vafaat edişi beni derinden yaraladı... Başınız sağolsun abi. Allah rahmet eylesin. Zaten bu kötü kalpli insanların dünyası onu çok üzüyordu, bilgisizlik, anlayışsızlık ve bozulmuşluğun hakim olduğu bu dünyadan sevgilisinin, Allah'ın yanına gitti... Abi eğer bi sıkıntınız ihtiyacınız olursa lütfen bana haber verin. Ben 3. sınıfta okuyan bir üniversite öğrencisiyim, elimden ne gelirse yaparım sizler için, ben Durmuş Hocaoğlu'nu çooook ama çook seviyorum. Onun yazıları benim için hayat dersi niteliğindeydi... Sevgili babanıza o kadar çok şey borçluyum ki... onu hep uzaktan uzağa sevdim, okullarımız, şehirlerimiz ayrıydı... Bir kere okuduğum yere, Isparta'ya konferansa geldi. Büyülenerek dinledim onu... Konferans biterken kalabalığın dağılmasını bekledim. içimden ellerini öpmek gecmişti. Ama olmadı kalabalık azalsa da yine de bir çok insan vardı yanında, fotoğraf çektirdiler. Ben utangaç biri olduğum için gidemedim yanlarına... Ama onu çoooooook seviyorum.... Yaranızı tazelediğim için çok özür dilerim, her zaman yanınızdayım abi. 05xx xxx xx xx bu numaram isterseniz sohbet de ederim sizinle... Abi tekrar başnız sağolsun...

Ahmet Tosun
26.10.2010 14:31

29. Değerli hemşehrimiz Hocaoğlu'na Mevla'dan rahnet, ailesine başsağlığı dileriz.

Metin İşçi, Mevlüt Karabıçak
26.10.2010 14:16

28. Degerli bir düşünce adamımızın vefatını tesatüfen öğrendim Allah'tan Rahmet, yakınlarına başsağlıgı diliyorum.

Cevdet Çakmak, Öğretmen
26.10.2010 14:00

27. Gittin! Yürüyerek değil ama, koşarak gittin.Yaşarken yaptığın gibi ölürken de acele ettin."Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz" düsturunca Dost'a gidişinde de koşarak gittin.Biz yürüyenler ömrü boyunca koşan birini bırak anlamayı garipsedik hep.Nedir bu acelen dedik? Yıpratma bu kadar kendini gel sen de bizimle yürü dedik hep içimizden gelen o riya dolu şeytani fısıltıyla seslendik sana.Sen de yürü ki ne kadar geride olduğumuzu fark etmeyelim istedik.Çoğu bilmiyordu seni, çoğu umursamıyordu."İnsanların çoğu cehennemde" değilmiydi zaten? Seni çok geç tanıma şerefine nail olan ben, takipçin olamadım, çünkü Nietzsche gibi birkaç asır sonrasına yazıyordun anlaşılmayı umarak.Artık ayin haline getirilen sözler duyuyoruz, duyacağız.Sağlığında radikal yaftasını yapıştıranlar "büyük düşünür" edalarıyla uğurlayacak seni bıyıkaltı gülümsemelerle...

Türkiye, yakın bir dostumun deyimiyle Dünya, Cumartesi gecesi büyük bir filozofunu, büyük bir alimini, Durmuş Hocaoğlu'nu kaybetti.Bu alemdekiler kendi aleminde olsa da, O'ndan bihaber yaşasa da 18.000 alem O'nu biliyordur ve mücadelesine şahittir.Şehrin tam ortasında, cephenin en ilerisinde, sancağı taşıyan ve düşürmeyen "adam" O.Hıra'dan nasıl çıkılır, Mekke'ye nasıl inilir gösteren "adam" O.Yokluğundan dolayı oluşacak büyük boşluğu kapatabilmek için kimbilir ne kadar çalışmak gerekecek? Yahut bu uğraşa ömürler yetecek mi acep? Her ölen insandan dolayı yaşayanların üzerine yük bindiğini düşünürüm.Onun hayatında yapamadıklarını yaşayanların hala fırsatı varken yapmaları gerektiğine inanırım.Ölen bir alimse üzerimize düşen yükün ağırlığını omuzlarınızda hissetmeye çalışın.Tahayyül edin çünkü böylesi bir yük ancak tahayyül edilebilir.Ya Rabbi! Hırasız bırakma ama hep Hıra'da da bırakma! Bize Mekke'ye inebilme gücü,ahlakı ve aşkı ver! Durmuş Hoca'nın yaptığı gibi...

Bu kıymetini bilmemezlikten dolayı doğan vicdan azabının bir tatmin çabası değil, değerini anlatabilmek için yazılan bir şey hiç değil! Senin anlatamadığını biz nasıl anlatalım ki? Bu yalnızca tarihe bir not düşme çabasından başka bir şey değil.Bizim olan fakat yazamadığımız tarihe, Durmuş Hoca'nın yazmaya çalıştığı tarihe...

Murat Canver
26.10.2010 13:55

26. Sevgili hocamız Durmuş Hocaoğlu, Cumartesi günü vefat etti; Pazar defnettik! Mekânı cennet olsun. hepimizin başı sağ olsun.. O' nu çok özliyeceğiz! Bir gün ders arasında, bahçeye indik, sigara içiyoruz, uzun bir cümlede sözü ihtiyarlığa getirmiştim .. "bana bak, bi daha bana ihtiyar dersen seni döverim" dedi :)) Bazen karışık bir konuyu veya herhangi bir mevzuyu renklendirmek için ufak tefek taklidler yapardı.. Şeker gibi adamdı.. nur içinde yatsın..

Sunusi Mısıroğlu
26.10.2010 13:44

25. Allah rahmet etsin. Ülkemizin başı sağolsun. Fikir deryası sonsuzluğa yolcu... Hakiki alemde mekanı cennet olur inşallah.

Ertugrul Çetinkaya
26.10.2010 13:34

24. Turkiye çok kıymetli bir düşünce adamını kaybetti. Merhum Hocam, Yüce Allah'tan gani gani rahmet diliyorum.

Birol İnaltekin
26.10.2010 13:26

23. Kendisiyle tanışmadım, yüzyüze hiç görüşmedim, kitaplarının ve yazılarının sadık okuyucusu oldum, Anadolu'nun tükenmediği bitmediğini bitmeyeceğini onunla anladım, onu çok sevdim. Ne söylenir bilemiyorum. Büyük bir Türk aydınını kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum, sanki karanlık gecede ışıksız kaldık, bu milletin onun gibi şuurlu Müslüman Türk aydınlarına en çok ihtiyaç duyulduğu bir zamanda onu kaybettik taktiri ilahi böyle imiş, mekanı cennet olsun, Allah rahmet eylesin.

Can Tekin
26.10.2010 13:23

22. Bir yiğit daha uçmağa vardı. Mekanı cennet olsun...TTK

Sabri Doğan
26.10.2010 13:21

21. En başta hocamıza Allah'tan rahmet, kalan yakınlarına başsağlığı dilerim... Hoca ile tanışıklığımız kitapları ve okumaya doyamadığım, her satırının altını çizdiğim yazı ve makaleleri vasıtasıyla idi... En yakın zamanda yüz yüze görüşmem lazım derken hocamız Dar-ı Bekaya göçtü... Kendisi nesli tükenmekte olan milliyetçi münevverlerin en başta geleniydi... Türk Milliyetçiliği Hocaoğlu'nun vefatı ile fikri manada öksüz kaldı. Posta kutumda "Hocaoğlu'nun yeni yazısı eklendi" ibaresini görünce, sanki yıllardır göremediğim dostumu görmüş gibi sevinir, heyecanlanırdım... Hareket olarak kıymet bilmiyoruz, Hocaoğlu bunun en güzel ve en acı örneği oldu... Keşke Hocaoğlu'ndan bireysel ve kurumsal manada daha fazla yararlanabilseydik... Allah hocamıza gani gani rahmet eylesin...

Murat Yılmazer
26.10.2010 13:15

20. Türk - İslam aleminin ve ailesine sabır ve başsağlığı diliyorum. Allah'tan gani gani rahmet diliyorum.

İbrahim Yalçınkaya
26.10.2010 13:08

19. Milletine hizmetle ömrünü geçirmiş bir fikir insanı olması hasebiyle geride bıraktığı eserlerle hizmetini kıyamete kadar devam ettirecektir kuşkusuz. Kıymetli insanların kadrini vefatlarından sonra anlayabilen bir toplumuz maalesef. Geride kalanlarına sabr-ı cemil niyaz ederim. Allah mekanını cennet eyleye...

Murat Onat
26.10.2010 13:06

18. Durmuş Hocamız irtihal eylemiş. Başımız sağolsun. Kubbede kalan bir hoş ama biz uyaran sadalar imiş.

Ramazan Karyağdı
26.10.2010 12:31

17. Yeri kolay doldurulamayacak büyük alim kabrin nur mekanın cennet olsun.

Leyla Başeğmez
26.10.2010 12:27

16. Değerli büyüğümüz, önderimiz, alim insan Durmuş Hocaoğlu'nun geçirdiği bir kalp krizi sonucu aramızdan ayrılmasının üzüntüsü içerisindeyim. Türk milliyetçiliği ve insanlık çok önemli bir cevherini daha kaybetti. Dualarım sizin için ey yüce insan. Kabrin Cennet akıbetin Cemalullah olsun. Hocamızın değerli ailesine başsağlığı diler Rabbimizden sabırlar dilerim.

Nurettin Torun
26.10.2010 12:27

15. İnna lillahi ve inna ileyhi raciun... Allah rahmet eylesin. Güzel karşılananlardan olmuştur inşallah... Hiçbir vefat beklenmez ama Durmuş Hocamızın haberini alınca daha da öyle hissettim/k. Daha yapacak çok şeyi vardı -hep o çalışma gayreti, azmi canlanıyor zihnimde- ama yaptığı iyi şeylere binaen yapmak istedikleri de yapılmış sayılmıştır Allahu a'lem. Şimdi burada resmini görünce dersteki ses tonu mimik ve jestleriyle beliriverdi tekrar zihnimde... Bilmesek de Hayatının son demlerinde Hocamız olmuş oldu, talebesi olmak nasip olduğu için şükrettiğim hocalarımdan... Haberi alınca Yasin okuyup dua ettim. Allah rahmetiyle hediyelendirsin, kabrini cennet eylesin. Ailesine, sevenlerine dayanma gücü, sabır versin.

Elif Konar
26.10.2010 12:00

14. Muhterem Zevcesi Hanımefendi ve O'nun Yadigarı olan aziz Evlatları; O, sadece sizlerin değil, kendisini okuyan anlıyan ve tanıyan herkesin, iki cihanda hüsnü şehadetle iftihar edeceği bir alimdi ve alemdi.

Üstad Merhum N.F.Kısakürek'in "Bıçak soksan gölgeme sıcacık kanım akar - Girin bakın ülkeme başsız başsız adamlar." mısralarında işaret ettiği o insancıklara, tıpkı Akif gibi, Nureddin Topcu gibi, H.Avni Ulaş gibi ve N.F.Kısakürek gibi, sadece ve sadece ALLAH'ın ve Resulünün rızası için, kırgın gitti, kızgın gitti,küskün gtti.Ama dost ve hasımlarını tayinde Kitab-ULLAHDAN gayri ölçü tanımadığı içindir ki, Huzur-u İlahiye RABBİ ve Resul-u ile barışık gitti.Acınız ayniyle acımızdır. Bu duygu ve düşüncelerle Merhum Hocamıza Cenab-ı ALLAH'dan rahmetler ihsanını niyaz eder, sizlere taziyetlerimi arz ederim. Hepimizin başı sağolsun, Hocamın mekanı Cennet olsun...

Numan Erengil
26.10.2010 11:52

13. Her ölüm erken ölümdür.. Hala sartıntı içerisindeyim. İçimden gelen isyanı merhum hocamın bir cümlesi engelliyor hep: "Hakikat nedir hocam?", "Hakikat Faruk'cuğum ölümdür. En yakınını kaybettiğin zaman onun tenine dokunmaktır vakit kaybetmeksin." Hocam mekanın cennet olsun. Cenaze törenine gelemedim zira vatani görevimi ifa etmekteyim. Hocam kendimi kaybediyorum bazen ağlıyorum ama bilirim ki ağladığımızı görseydiniz kızardınız bizlere. Geride kalanlara da Allah sabırlar ihsan etsin.

Faruk Eken
26.10.2010 11:29

12. Benim canım dayım, bu üzüntü nasıl anlatılır bilemem ama çok üzgünüm, hala kendimde değilim. Allah hepimize sabırlar versin.

Nihal Yardımcı
26.10.2010 11:26

11. Kıymetli ağabeyimiz Durmuş Hocaoğlu'yu kaybetmenin tarifi imkansız üzüntüsü içindeyim. O, hakiki bir fikir adamı, ülkücü bir kalem, aydınlık bir beyin ve bir uslup ustası olarak son zaman Türk entelektüeli içinde kendine mahsus dik duruşuyla, tarihin, sosyolojinin ve felsefenin imbiğinden süzülen tahlil ve tasvirleri ile hepimizin yolunu aydınlattı. Kalemini ikbal avcılığı için kullanmadı. Fildişi kulelere hiç çıkmadı. Sözünü hep açık söyledi. Daima "hak"ın, "Hakk"ın yanında yer aldı. Ailesi, sevenleri ve milletine başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun!

Ali Akar
26.10.2010 11:11

10. Hocamızın yazılarından, konferanslarından haberdar olmak için üye olduğum gruptan mesaj geldiğini görünce hevesle açtım. "Acı kaybımız" başlığını görünce yüreğim cız etti. "Alimin ölümü alemin ölümüdür" hadisini hatırladım. Düşünen, üreten, yol gösteren bir fikir adamının ebedi aleme göçmesinin acısı çöktü içime. Türk milliyetçilerinin dağınık olduğu, kafasının karışık olduğu dönemde fikirleri ile ufkumuzu açan bir münevveri kaybettik. Allah mekanını cennet eylesin. Ailesine, yakınlarına ve sevenlerine sabır ve başşağlığı diliyorum.

Orhan Urtaç
26.10.2010 11:08

9. Allah gani gani rahmet etsin. Mekanı cennet olsun.

İbrahim Bayram
26.10.2010 10:57

8. Hocam Allah-u Teala rahmet eylesin. Mekanın cennet, kabrin nur olsun.

Şükrü Uzuntal
26.10.2010 10:56

7. Bir gazetede tesadüfen karşılaşılan bir yazıyla başladı talebe-alim ilişkimiz. Merhum hiç bilmedi belki böyle bir talebesi olduğunu. Ama 3-4 yıllık mühletteki her yazısında, talebesi olmayı bırakmadım. Nur içinde yatın. Allah merhuma rahmet, geride kalan bütün sevenlerine sabır ihsan eylesin.

Serkan Özyürek
26.10.2010 10:36

6. Türk Milliyetçiliği Dünyası'nda yeri doldurulması zor bir yıldız daha kaydı. Ruhu şad, mekanı cennet olsun. Şu da bir gerçek ki, bütün değerlerimizi kaybettikten sonra daha çok arar oluyoruz. Bütün Türk Milliyetçilerinin ve Hocaoğlu Ailesi'nin başı sağolsun, sabırlar diliyoruz.

Ahmet Selimoğlu, Bursa
26.10.2010 10:30

5. 'Her canlı ölümü tadacaktır' şeksiz şüpesiz inandık iman ettik. Ama bazılarının ölümü yüzbinleri üzer kimisi yüzleri . Hocamız da yüzbinleri üzerek büyük sonsuzluğa rahmana gitti. Türk milletinin başı sağ olsun.

Sönmez Kuvvet
26.10.2010 10:27

4. Emr-i Hak vaki olmuş bir can dostum Rahmet-i Rahman'a kavuşmuş. İlim erbabı arı gibidir, arı balı yapar ama bal ne işe yarar, kim tüketir bunlardan arı bihaberdir. Alim de hakikati arama aşkıyla çalışır durur, başka bir endişesi yoktur. Rahmetli Durmuş Hocaoğlu böyle biriydi. Türkçe'yi iyi bilirdi. Nüktedandı. Musikişinas bir kardeşimizdi. Hem alim hem de arif bir dostumuzdu, Mevla rahmet eyleye.

Ömer Faruk Yılmaz
26.10.2010 10:11

3. Gerçek bir Türk Münevveri... Allah rahmet eylesin...

Alperen Çelik
26.10.2010 09:51

2. Bu büyük ilim adamımızın kaybından büyük üzüntü duydum. Allah(C.C) rahmet eylesin. Ruhu şad, mekanı Cennet olsun. Yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

Ethem Beşkonaklı
26.10.2010 09:45

1. Zihniyetinin yolcusu olmakla şeref duyduğum hocayı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum. İdealistler gün geçtikçe azalıyor. Allah mekanını cennet eylesin.

Muhammet Aykuthan Ulusoy
26.10.2010 09:41

Copyright ©2006-2023, Durmuş Hocaoğlu

Sitede yayınlanmakta olan yazılar kaynak göstermek şartıyla kullanılabilir.

Anasayfa  |  Biyografi  |  Kitaplar  |  Yazılar
Bildiriler  |  Röportajlar  |  İletişim

Bugüne kadar toplam 0 sayfa gösterilmiştir.